21 stycznia została zainaugurowana akcja „Ustąp miejsca”. W tramwaju linii numer 6 wolontariusze namawiali do ustępowania miejsc siedzących osobom starszym, niepełnosprawnym, kobietom ciężarnym i rodzicom z małymi dziećmi. We wszystkich gdańskich tramwajach wydzielone zostały dodatkowe miejsca dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

 

Akcja „Ustąp miejsca” będzie miała charakter cykliczny, a realizowana jest w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Pomagamy pomagać”, prowadzonej w gdańskich szkołach przez MOPR w Gdańsku. W tramwaju linii nr 6, wolontariusze –  studenci Uniwersytetu Gdańskiego: Klaudia Wolińska i Marcin Michalski, pomagali przy wejściu  i zajęciu miejsc siedzących osobom starszym, niepełnosprawnym, matkom z małymi dziećmi oraz kobietom ciężarnym. Klaudia i Marcin opowiadali pasażerom o szczegółach akcji, zachęcali do udziału w niej, obdarowywali także drobnymi upominkami.
– Akcja szerzy szlachetne postawy wśród podróżujących transportem miejskim – uważa Klaudia Wolińska. – Ludzie byli dla nas mili i sympatyczni, cieszyli się, że taka akcja jest realizowana, że wspiera się w ten sposób osoby starsze i chore. –  Część osób wiedziała o akcji, inni byli zaskoczeni, ale pozytywnie, z kolei osoby starsze, którym pomogliśmy zająć miejsce, były nam szczególnie wdzięczne – dodaje Marcin Michalski,.

 

Miasto Gdańsk dokłada wszelkich starań, by komunikacja miejska była przyjazna i dostępna dla wszystkich pasażerów, a szczególnie dla tych z ograniczoną możliwością poruszania się. Nowoczesna flota niskopodłogowych, wyposażonych w szereg udogodnień pojazdów sprawia, że osoby starsze, niepełnosprawne i matki z dziećmi mogą odbyć podróż po mieście w coraz lepszych i bardziej komfortowych warunkach – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk. – Akcja „Ustąp miejsca w tramwaju” – nieprzypadkowo rozpoczynająca się w Dzień Babci – organizowana jest po raz pierwszy, ale nie ostatni.

 

Ale akcja „Ustąp miejsca w tramwaju” nie jest jedynym działaniem Miasta dedykowanym pasażerom z ograniczoną możliwością poruszania się. – Gdańsk, idąc krok dalej zwiększa oznaczenie miejsc specjalnych w tramwajach, stosując dodatkowe piktogramy i wydzielając miejsca w tramwajach. Co ważne, i bardzo cenne, akcja wprowadzania dodatkowych oznaczeń, zainicjowana została przez mieszkańca Gdańska, pana Antoniego Adamowskiego, który dostrzegł potrzebę oznakowania większej liczby miejsc dla osób uprzywilejowanych i zwrócił się z tym do Miasta – mówi Piotr Kowalczuk.

 

I tak, w efekcie wprowadzenia zaproponowanych przez pana Adamowskiego zmian: przy istniejących już miejscach, dedykowanych dla osób z dziećmi, naklejono dodatkowe piktogramy „pojazd przystosowany do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania się”, wydzielono również w tramwajach po dwa dodatkowe miejsca dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

 

Liczba miejsc specjalnych dedykowanych pasażerom uprzywilejowanym w gdańskich tramwajach:
Pesa Swing: 8 miejsc wydzielonych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania
Pesa Jazz: 8 miejsc wydzielonych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
N8C: 10 miejsc dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
105 Na: 6 miejsc wydzielonych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
Pozostałe niskopodłogowe: od 6 do 8 miejsc wydzielonych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

 

Akcja wprowadzania dodatkowego oznakowania wciąż trwa. Docelowo dodatkowe piktogramy pojawią się także w gdańskich autobusach.

 

100 % gdańskiej floty autobusowej stanowią pojazdy niskopodłogowe, a po wprowadzeniu do ruchu nowych tramwajów PESA Jazz Duo, flota tramwajowa Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku liczyć będzie 125 pojazdów, z czego 95 z nich stanowić będą pojazdy niskopodłogowe lub z częścią niskopodłogową. Co stanowi 76% całego taboru tramwajowego. Pod tym względem Gdańsk jest najlepszy w całej Polsce. Dla porównania w Warszawie wskaźnik ten wynosi 46%, w Krakowie 43%, a w Poznaniu 39%.

 

fot. J.Pinkas/www.gdansk.pl

Skip to content