Aktualności

16 listopada 2014

Aram Rybicki patronem Pesy Jazz Duo

Pierwszy z najnowocześniejszych gdańskich tramwajów PESA Jazz DUO zyskał wyjątkowego patrona. Jest nim Aram Rybicki – współzałożyciel i jeden z liderów Ruchu Młodej Polski, opozycjonista, potem polityk, działacz samorządowy, poseł na sejm Vi VI kadencji. Uroczystość nadania imienia odbyła się we wtorek 16 grudnia z udziałem m.in. żony, rodziny i przyjaciół Arama Rybickiego.

 
– To jest bardzo miłe i bardzo wzruszające. Myślę, że Aram byłby bardzo zadowolony z tego, że w taki sposób jest obecny w pamięci gdańszczan. Aram był niezwykłym człowiekiem, bardzo zasłużonym dla naszej niepodległości, ale też człowiekiem skromnym. Wydaje mi się, że to jest odpowiednia forma uczczenia go i bardzo miło, że znalazł się w gronie 39 innych znakomitych gdańszczan. W taki właśnie sposób pamięć o nim będzie obecna wśród mieszkańców miasta. – mówiła podczas uroczystości żona Arama Rybickiego, Małgorzata Rybicka.

 
Arkadiusz Aram Rybicki ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. W drugiej połowie lat 70. związał się ze środowiskiem opozycyjnym na Wybrzeżu. Od 1976 współpracował z KOR, a w 1977 był wśród założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Gdańsku. Od 1979 działał w Ruchu Młodej Polski. W sierpniu 1980 pomagał strajkującym robotnikom Wybrzeża. Wspólnie z Maciejem Grzywaczewskim spisał na tablicy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 2003 tablica z postulatami została przez UNESCO wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego “Pamięć Świata”.

 
Po sierpniu 1980 zaangażował się w działalność NSZZ “Solidarność”. W czasie stanu wojennego był internowany w Strzebielinku. W latach 1983–1988 blisko współpracował z Lechem Wałęsą.
Od 1999 do 2001 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialnym m.in. za współpracę z zagranicą i integrację europejską.

 
W latach 1998–2005 zasiadał w radzie miasta Gdańska. Kierował Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 
W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na posła na Sejm V kadencji z okręgu gdańskiego. W 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Miał 57 lat.

 
Przypomnijmy: od 2011 roku wszystkie nowe gdańskie tramwaje otrzymują imiona osób związanych z Gdańskiem i jego historią. Inicjatorem akcji był Prezydent Miasta Paweł Adamowicz, a o wyborze patronów zdecydowali sami gdańszczanie, którzy na początku 2011 roku wzięli udział w internetowym głosowaniu.

 
Listę wybitnych gdańszczan i osób z Gdańskiem związanych na przestrzeni dziejów pomogli opracować wybitni znawcy dziejów naszego miasta – profesorowie Edmund Kizik i Andrzej Januszajtis. Swoje propozycje zgłaszali także sami mieszkańcy Gdańska. Wśród patronów znaleźli się m.in. Jan Heweliusz, Jan Uphagen i Daniel Gabriel Fahrenheit, a także Alf Liczmański, Krzysztof Klenczon, Maciej Płażyński, Anna Walentynowicz oraz gdański pirat Andrzej Sulewski.

 
Więcej informacji o Patronach

 
Fot. Mateusz Ochocki/KFP/ZKM