Aktualności

19 listopada 2018

Autobus do zadań specjalnych

W niedzielę, punktualnie o godz. 20.30, na przystanek przy pętli autobusowej SKM Przymorze – Uniwersytet podjechał autobus “SOS” – pojazd dedykowany osobom bezdomnym. W środku dyżurowała m.in. wolontariuszka, która chętnych częstowała gorąca zupą, a także ratownik medyczny. Można tu było otrzymać także czystą, ciepłą odzież. Kto nie wiedział, bądź nie zdążył na niedzielne kursy, będzie mógł je nadrobić w kolejnych dniach i tygodniach.’

 

Gdańsk. Autobus „SOS – pomoc dla osób bezdomnych”. Fot. G. Mehring/gdansk.pl

 

 

 

Taki autobus po raz pierwszy wyjechał na gdańskie ulice w ubiegłym roku. Każdego dnia korzystało z niego około 80 bezdomnych osób. Zdarzały się dni, że było ich nawet 120.

 

 

W tym roku kursować będzie tą samą stałą trasą, codziennie, do końca marca 2019 r (jeżeli niskie temperatury będą utrzymywać się jeszcze w kwietniu to akcja zostanie przedłużona – red.), za każdym razem od godz. 20.30 do północy. Zatrzymywać się będzie w pobliżu dworców: w Gdańsku Głównym, Wrzeszczu i na Przymorzu. Na każdym przystanku będzie stał około 30-40 minut. Ostatnim będzie noclegownia przy ul. Mostowej (w okolicy Bramy Nizinnej i Urzędu Wojewódzkiego).

 

Gdańsk. Autobus „SOS – pomoc dla osób bezdomnych”. Fot. G. Mehring/gdansk.pl

 

 

 

Pojazd dostosowano specjalnie do tego typu akcji.

 

– Siedzenia wyłożone są ceratami. Jest też wygospodarowane miejsce na ogromne garnki z zupą, tak żeby można było się swobodnie przemieszczać. Ten autobus, na czas służby osobom bezdomnym, jest całkowicie wyłączony z ruchu miejskiego. Dedykowany jest wyłącznie do tej usługi – zaznacza Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

 

 

Gdańsk. Autobus „SOS – pomoc dla osób bezdomnych”. Fot. G. Mehring/gdansk.pl

 

 

Dyżurujący w autobusie ratownik medyczny sprawdza m.in. stan zdrowia osób, które do niego wejdą. Jest też pracownik socjalny, który proponuje bezdomnym różnego rodzaju rozwiązania – by wiedziały, że nie są pozostawione “same sobie” i mogą liczyć na wsparcie, zarówno jeśli chodzi o schronisko, ogrzewalnie i noclegownie, jak i doprowadzenie do sytuacji, gdzie przy pomocy Miasta wynajęte zostanie takiej osobie mieszkanie.

 

 

 

Według ostatnich danych w Gdańsku żyje 900 bezdomnych osób. 750 z nich przebywa w noclegowniach, natomiast 150 woli przebywać na ulicy. Najwięcej bezdomnych odnotowuje się na terenie ogródków działkowych, a także we Wrzeszczu i Śródmieściu.

 

 

Gdańsk. Autobus „SOS – pomoc dla osób bezdomnych”. Fot. G. Mehring/gdansk.pl

 

 

 

Więcej informacji na portalu gdansk.pl