Aktualności

27 maja 2021

Autobus SOS. Mobilne wsparcie ruszy ponownie jesienią 

 

Od początku października 2020 roku do 21 maja 2021 roku z autobusu SOS w Gdańsku korzystało dziennie średnio 60 osób w kryzysie bezdomności. Załoga pojazdu wydała w tym czasie 34 937 porcji zupy i 1 953 sztuki ciepłej odzieży. Był to już czwarty sezon akcji, który pokazał jak ważna i potrzebna to inicjatywa. Mobilne wsparcie ruszy ponownie jesienią. 

 

Autobus SOS jeździł w Gdańsku codziennie w godzinach wieczornych. Fot Sławomir Kunkel

 

Każdego wieczoru załoga SOS wyruszała w trasę dedykowanym akcji autobusem Gdańskich Autobusów i Tramwajów, by nieść pomoc.  W rozdawaniu posiłków pomagali także nasi kierowcy. Nieodzowne było wsparcie mieszkańców, którzy dostarczali na potrzeby akcji odzież dla osób potrzebujących.

 

Ze względu na epidemię ciepła zupa wydawana była w pojeździe wyłącznie w formie na wynos. Potrzebujący otrzymywali też ciepłą odzież na zmianę m.in. swetry, czapki, kurtki i szale. W razie potrzeby konsultacją służył również ratownik medyczny. Podczas codziennych, wieczornych postojów załoga autobusu przekazywała osobom w kryzysie informację o możliwym wsparciu w mieście. Obejmuje ono m.in. schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne.

 

Mobilne wsparcie ruszy ponownie jesienią
Przypomnijmy, że akcję na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku realizowało TWP „Przystań”. Pojazd, jak co roku zapewniły Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Jesienią pojazd ponownie ruszy w trasę, by nieść wsparcie potrzebującym.

 

Możesz pomóc osobie w kryzysie bezdomności
MOPR i służby miejskie cały rok prowadzą działania pomocowe na rzecz osób doświadczających bezdomności. Widząc potrzebującego człowieka, wystarczy powiadomić: pracowników Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka), także Straż Miejską w Gdańsku tel.: 986 lub Policję tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Można także poinformować streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta o lokalizacji osoby potrzebującej, korzystając z darmowej aplikacji Arrels – do pobrania w smartfonie. Streetworker odbierze sygnał i dotrze do potrzebującego.

 

 

O