Aktualności

3 stycznia 2020

Autobus SOS. Niesie pomoc i otwiera serca

Tylko w grudniu przejechał 1600 kilometrów. Średnio każdego dnia z pomocy w nim świadczonej korzysta 70 osób. Tu znajdują wparcie – pomoc i porady specjalistów, ciepłą odzież, talerz gorącej zupy i otwarte serca. Od listopada po ulicach kursuje wyjątkowy autobus – Autobus SOS. Jak co roku pojazd dedykowany akcji zapewniły Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

 

Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

To już trzeci rok w tym wyjątkowym autobusie przez całą zimę osoby potrzebujące wsparcia otrzymują je. Można zjeść tu gorącą zupę, zaopatrzyć się w odzież, uzyskać pomoc i porady specjalistów. Pomocy udzielają na miejscu: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Autobus dowozi także osoby bezdomne do noclegowni przy ulicy Mostowej, która jest ostatnim punktem postojowym autobusu SOS w Gdańsku.

 

 

Autobus SOS otwiera serca
Autobus SOS jest skutecznym narzędziem dotarcia do ludzi mieszkających na ulicy. Jak ważna i potrzebna jest ta pomoc, świadczą statystyki. Średnio każdego dnia z mobilnego wsparcia korzysta 70 osób. I co ważne, akcja uwrażliwia innych na potrzeby osób dotkniętych bezdomnością. – Niezmiernie cieszy nas pozytywny odzew wśród mieszkańców, ich otwarte serca – mówi Sławomir Kunkel, koordynator autobusu SOS z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”. – Mieszkańcy przynoszą ciepłą odzież, konserwy. Zgłaszają się do nas także ludzie, którzy chcą pomóc i pomagają w wydawaniu zupy, czy odzieży. W pomoc włączają się kierowcy GAiT, którzy podczas postojów Autobusu SOS roznoszą zupę potrzebującym. Odwiedziła nas pani z blachą świeżo upieczonego specjalnie dla nas ciasta. To postawy, które bardzo budują. I są wbrew powszechnym stereotypom.

 

Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

 

Możesz pomóc
Każdy z nas może wesprzeć akcję. Oprócz ciepłych ubrań (kurtek, swetrów, polarów), potrzebna jest również bielizna, spodnie, buty, skarpetki, czapki, rękawiczki, szaliki. Potrzebne są zwłaszcza elementy męskiej garderoby (80 proc. osób bezdomnych to mężczyźni). Ubrania najlepiej dostarczać w workach bezpośrednio do autobusu (poniżej lista przystanków).

 

 

Na zlecenie gdańskiego MOPR zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

 

Autobus SOS kursował będzie do końca marca.

 

Postoje autobusu:

19.15 – parking przy Urzędzie Miasta w Sopocie
20.15 – pętla autobusowa przy stacji SKM na Przymorzu
21.15 –  parking między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu
22.15 – zatoczka autobusowa przy kinie „Krewetka”
23.30 – ostatni punkt postoju: obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Postoje trwają około 45 minut.