Aktualności

30 września 2020

Autobus SOS ponownie pomaga osobom w kryzysie bezdomności

1 października w miasto ponownie wyrusza Autobus SOS. To pomoc dla osób doświadczających bezdomności. Mobilne wsparcie uruchomione jest po trzymiesięcznej przerwie w funkcjonowaniu. Oferta pomocy adresowana jest do potrzebujących osób, które z różnych przyczyn egzystują w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta. Jak zawsze, specjalny autobus dedykowany akcji zapewniają Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

 

 

fot. www.gdansk.pl

 

W związku z obostrzeniami epidemicznymi i sanitarnymi, w Autobusie SOS obecnie wydawana będzie ciepła zupa w formie na wynos. Na miejscu osoby w kryzysie bezdomności otrzymają też pełną informację, o wsparciu dostępnym w Gdańsku. Chodzi m.in. o możliwość skorzystania ze schronienia, pomocy finansowej, rzeczowej, poradnictwa specjalistycznego, aktywizacji itd.

 

– Mobilne wsparcie dla osób doświadczających bezdomności po raz pierwszy miasto uruchomiło w 2017 roku – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Ta forma sprawdziła się. Szczególnie w czasie epidemii i jesiennej pory stanowi potrzebny, dodatkowy element systemu pomocy potrzebującym osobom w mieście.
Podczas pierwszych miesięcy epidemii z tej formy pomocy korzystało dziennie, średnio ok. 60 potrzebujących osób w Gdańsku.

 

Mobilne wsparcie działać będzie do końca roku, przez wszystkie dni w tygodniu. Osoby doświadczające bezdomności otrzymają pomoc podczas postojów autobusu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie Krewetka w Gdańsku.

 

Na zlecenie gdańskiego MOPR, do końca roku usługę Autobusu SOS realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań. Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności, zabezpieczył MOPR. Pojazd jak zawsze zapewnia spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.