Aktualności

12 listopada 2019

Autobus SOS w akcji

4 postoje, każdy po 45 minut, pomoc ratownika medycznego, pracownika socjalnego i 100 litrów świeżej sycącej zupy. 11 listopada w miasto wyruszył Autobus SOS i będzie wyruszał co wieczór, codziennie do końca marca 2020 roku. By nieść pomoc osobom bezdomnym i w życiowym kryzysie. Jak co roku specjalny autobus dedykowany akcji zapewniły Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

 

Już po raz trzeci, przez całą zimę, w tym wyjątkowym autobusie osoby potrzebujące otrzymają wsparcie. Można zjeść tu gorącą zupę, zaopatrzyć się w odzież, uzyskać pomoc i porady specjalistów. Wsparciem na miejscu służą: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Autobus dowozi także osoby bezdomne do noclegowni przy ulicy Mostowej, która jest ostatnim punktem postojowym Autobusu SOS w Gdańsku. W poprzednim sezonie zimowym codziennie do noclegowni docierały w ten sposób średnio trzy osoby.

 

Autobus SOS  z pomocą dociera skutecznie 
Jak ważna i potrzebna jest ta pomoc, świadczą statystyki z ubiegłej zimy. Od 18 listopada 2018 do końca marca 2019 w autobusie SOS w Gdańsku wydano potrzebującym 17 339 ciepłych posiłków oraz 1674 sztuki odzieży. Codziennie z mobilnej oferty wsparcia korzystało średnio od 50 do 60 osób.

 

Też możesz pomóc
Każdy z nas może wesprzeć akcję. Oprócz ciepłych ubrań (kurtek, swetrów, polarów), potrzebna jest również bielizna, spodnie, buty, skarpetki, czapki, rękawiczki, szaliki. Potrzebne są zwłaszcza elementy męskiej garderoby (80 proc. osób bezdomnych to mężczyźni). Ubrania najlepiej dostarczać w workach bezpośrednio do autobusu (poniżej lista przystanków).

Na zlecenie gdańskiego MOPR zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

 

Postoje autobusu:
20.15 – na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu
21.15 – na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu
22.15 – w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka”
23.30 – ostatni punkt postoju: obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.
Postoje trwają około 45 minut.