Aktualności

19 września 2019

Autonomicznym busem do zoo. Przejedź się i podziel opinią!

Nie potrzebuje paliwa, ani kierowcy – zastępuje go system GPS i czujniki. Autonomiczny pojazd EZ10 jeszcze do końca września woził będzie bezpłatnie pasażerów do gdańskiego zoo. Zachęcamy do sprawdzenia tej unikatowej wciąż formy transportu i podzielenia opinią na temat autonomicznych pojazdów w transporcie publicznym w ankiecie.

 

Gdańsk pierwszy w Polsce

Autonomiczny ekologiczny bus trafił do Gdańska w ramach międzynarodowego projektu Sohjoa Baltic. Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce ma możliwość poznania nowoczesnej technologii pod kątem zastosowania jej w przyszłości w transporcie publicznym.

Jako, że bus zaprojektowano jako uzupełniające rozwiązanie transportowe, jego rozmiar odpowiada tym potrzebom. Podczas jednego kursu bus przewozi maksymalnie 12 osób, wliczając w to operatora. Pojazd porusza się po zaprogramowanej trasie. Na jego pokładzie jest operator, który zareaguje w razie sytuacji kryzysowej. Busy o podobnej specyfikacji wyjechały w czerwcu na ulice Helsinek i pod koniec sierpnia na trasę w Tallinie.

 

Bezpłatnie 7 dni w tygodniu

Autonomiczny i elektryczny minibus kursuje codziennie, od 6 września do końca miesiąca, w godz. 10.00 – 15.00. Bus porusza się ul. Karwieńską, korzystając z jej jednej jezdni na prawach wyłączności. Trasa prowadzi od przystanku przy wejściu do ZOO, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej (i z powrotem). Linia ma numer 322 jest bezpłatna. Jeden przejazd trwa do 15 minut.

 

Podziel się opinią

Zachęcamy do przejażdżki autonomicznym busem i podzielenia się opiniami na temat autonomicznych pojazdów w transporcie publicznym, wypełniając interaktywną ankietę.