Aktualności

16 października 2020

Brunon Zwarra patronem gdańskiego tramwaju

Brunon Zwarra – pisarz, rzemieślnik, działacz społeczny został patronem tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1061. W piątek, 16 października, na dwa dni przed 101. rocznicą urodzin tego wybitnego pisarza, na gdańskie tory wyjechał tramwaj jego imienia. 

 

Od teraz już 54 gdańskie tramwaje mają swojego patrona (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

 

Kolejny tramwaj ma swojego patrona
Uroczystość nadania imienia Brunona Zwarry nowemu tramwajowi miała miejsce 16 października na przystanku w centrum miasta, nieopodal Urzędu Miejskiego. Z okazji nadania imienia oraz rocznicy urodzin Brunona Zwarry, Muzeum Gdańska przygotowało trzecie wydanie powieści historycznej „W gdańskiej Twierdzy”. Planowane są wydania wszystkich jego najważniejszych prac, w tym „Gdańsk 1939”.

 

– Mamy takie szczęście, że ostatnio z dużą intensywnością nadajemy imiona nowym tramwajom – a to dla tego, że tramwaje do nas przyjeżdżają regularnie. To kolejny tramwaj zakupiony w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – programu współfinansowanego przez UE – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Tramwaj jak pomnik
– Tramwaj mający swojego patrona jest w pewnym sensie pomnikiem. Jest pomnikiem, który krąży w przestrzeni Gdańska. W przypadku Brunona Zwarry ta myśl jest szczególna, gdyż tramwaj będzie krążył po miejscach dla niego najważniejszych – od Biskupiej Górki, na której spędził dzieciństwo, przez Wrzeszcz, gdzie pracował, po Oliwę, gdzie przez wiele lat mieszkał – mówił Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska.

 

Nz. Maria Dryżał, córka Brunona Zwarry (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

 

W uroczystości udział wzięli także członkowie rodziny Brunona Zwarry – córki, syn oraz wnuki. Obecny był także Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz przedstawiciele Muzeum Gdańska, Rady Społecznej przy Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. B. Zwarry, Stowarzyszenia Biskupia Górka i spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
– Brunon Zwara był człowiekiem z krwi i kości, postacią o niezwykle ciekawej biografii. Życzę wszystkim, którzy będą podróżowali tym tramwajem, gdy zobaczą, że jest imienia Brunona Zwarry, aby sobie pomyśleli, co oni – co my możemy zrobić codziennie dla naszego miasta, dla naszej ojczyzny – mówiła prezydent Gdańska.

 

 

– Chciałabym w imieniu rodziny podziękować pani prezydent i wszystkim osobom, które się przyczyniły do zrealizowania tej inicjatywy – tego pięknego tramwaju. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że będzie jeździł tramwaj z imieniem naszego ojca, tym bardziej, że tata miał w swoim życiorysie taki epizod, że pracował w Zakładach Komunikacji Miejskiej – wspominała Maria Dryżał, córka Brunona Zwarry.

 

 

Brunon Zwarra zawsze podkreślał, że to co miał do powiedzenia, powiedział w swoich książkach. To na czym mu zależało najbardziej to była pamięć zawarta w książkach. My dzisiaj, jako Muzeum Gdańska spełnimy ten testament – mówił Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska.

 

 

– Brunona Zwarrę pamiętamy jako kustosza pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska. Ale był on również pisarzem, autorem nie tylko prac historycznych dotyczących biografii i pamięci o tej społeczności tak straszliwie doświadczonej w trakcie i po II Wojnie Światowej, ale również był autorem wielu powieści, w tym powieści historycznych. Dzisiaj chciałem pokazać pierwszą książkę, która stanowi początek reedycji wszystkich prac Brunona Zwarry – wyjaśniał prof. Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Gdańska.

 

 

Z okazji nadania tramwajowi PESA Jazz Duo im. Brunona Zwarry oraz przypadającej 18 października 101. rocznicy urodzin nestora Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, Muzeum Gdańska przygotowało trzecie wydanie powieści historycznej „W gdańskiej Twierdzy”. Opowieść o losach internowanych w Twierdzy Wisłoujście oficerów powstania listopadowego (1830-1831) powstała na podstawie pamiętników Polaków i Niemców, którzy byli jego świadkami, bądź uczestnikami wydarzeń. Obok fikcyjnych postaci pojawiają się także te autentyczne, przypomniane dzięki Gdańskiemu almanachowi miejskiemu i adresowemu z 1831 r. 283-stronnicową publikację, ilustrowaną archiwalnymi materiałami ze zbiorów Muzeum Gdańska, Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Biblioteki Gdańskiej PAN będzie można nabyć w oddziałach Muzeum Gdańska w cenie 49,99 zł.

 

 

Wydaniem powieści historycznej Brunona Zwarry Muzeum Gdańska rozpoczyna wieloletni, zainicjowany przez prezydenta Pawła Adamowicza projekt reedycji prac autora o historii miasta i jego lokalnej społeczności. W porozumieniu ze spadkobiercami praw do dzieł Brunona Zwarry planowane są wydania wszystkich najważniejszych prac, w tym „Gdańsk 1939” oraz pięciotomowych „Wspomnień gdańskiego bówki”. Publikacje będą wydawane przy okazji rocznic związanych z twórczością, życiem pisarza oraz historią Polaków w okresie międzywojennym.

 

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Gdański pisarz i polski patriota
Brunon Zwarra – pisarz, rzemieślnik, działacz społeczny. Urodził się w Gdańsku 18 października 1919 roku. Uczęszczał do Gimnazjum Polskiego, po ukończeniu którego rozpoczął w 1935 r. pracę w Emalierni Johannesa Segora we Wrzeszczu. Należał do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Zjednoczenia Zawodowego Polaków, był też zawodnikiem Klubu Sportowego Gedania. W przededniu wojny wyjechał do Gdyni, gdzie po zajęciu miasta przez Niemców, został 14 IX 1939 r. aresztowany i osadzony w obozie w Nowym Porcie, następnie w Stutthofie i Sachsenhausen. Zwolniony w 1942 r., ponownie znalazł zatrudnienie w emalierni J. Segora.

 

Po roku 1945 brał udział w odbudowie wytwórni, która od tej pory działała pod szyldem Zakład Lakierniczo-Emalierski „Gedania”. Szykanowany przez władze, w latach 70. zrezygnował z pracy zawodowej i za namową dr. Mariana Pelczara poświęcił się dokumentowaniu losów gdańskiej Polonii. Zasłynął jako autor „Wspomnień gdańskiego bówki” oraz książki „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”. W dorobku miał też powieści „Gdańszczanie” oraz „W gdańskiej twierdzy”. Zmarł w Gdańsku14 sierpnia 2018 roku.

 

W setną rocznicę urodzin Brunon Zwarra został ogłoszony patronem Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska, które z inicjatywy prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz zostało utworzone przy Muzeum Poczty Polskiej – oddział Muzeum Gdańska.