Aktualności

17 września 2019

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdańsku

Dzień bez samochodu, specjalna edycja biletów komunikacji miejskiej z unikatowym rewersem, piknik komunikacyjny, przejażdżki historycznymi autobusami i tramwajami. Tak Gdańsk włącza się, jak co roku, w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zainicjowany został w 2002 r. przez Komisję Europejską. Ideą wydarzenia jest zachęcanie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Gdańsk podobnie jak inne europejskie miasta promuje bardziej zrównoważone, ekologiczne formy mobilności, m.in. transport publiczny, jazdę na rowerze czy chodzenie pieszo.

 

Piknik komunikacyjny i zabytkowa flota GAiT

Moc atrakcji i niespodzianek, wśród nich przejażdżki zabytkowymi tramwajami i autobusami! A wszystko to w sobotę 21 września na pikniku komunikacyjnym wieńczącym Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Coroczny piknik organizowany przez Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku odbędzie się na błoniach przy Europejskim Centrum Solidarności. Atrakcje czekać będą na wszystkich gości w najbliższą sobotę od godz. 10.00 do 14.00. W programie pikniku m.in. przejażdżki historycznymi pojazdami Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Zabytkowe tramwaje kursować będą na trasie Śródmieście – Kliniczna, na liniach P1 i P2. Natomiast po terenie stoczni zabytkowymi autobusami gości obwiozą przewodnicy z Morskiej Fundacji Historycznej.

 

Rozkład  jazdy linii P1 i P2 (pojazdy historyczne)

Więcej informacji na temat Pikniku na stronie ZTM

 

Poznaj historyczne tramwaje GAiT

 

Specjalna edycja biletów ZTM

Niezła gratka czeka także na kolekcjonerów. Zarząd Transportu Miejskiego przygotował specjalne bilety z unikatowym rewersem promującym tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Nabyć można je już teraz w punktach sprzedaży biletów.

 

Europejski dzień bez samochodu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to świetna okazja, by przekonać się do innych niż samochód środków transportu. W niedzielę, 22 września, przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, który legitymuje się ważnym dowodem rejestracyjnym (warto mieć również przy sobie dowód osobisty), będzie miał możliwość bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską organizowaną przez ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo oraz pociągami SKM i PR na obszarze województwa pomorskiego. Dzień bez samochodu wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.