Aktualności

16 października 2020

Gdańsk w czerwonej strefie. Zmiany w komunikacji miejskiej

 

 Zmiana limitów pasażerów, dodatkowa oferta przewozowa na liniach tramwajowych i autobusowych, brak możliwości zakupu biletów u kierujących pojazdami – Gdańsk od soboty, 17 października, znajdować się będzie w czerwonej strefie. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku przygotował specjalną ofertę przewozową.

 

Już od najbliższej soboty, 17 października, pasażerowie nie zakupią karnetów w autobusie i tramwaju, a od poniedziałku, 19 października, nastąpią wzmocnienia na liniach autobusowych i tramwajowych.

 

Wprowadzenie na terenie Gdańska strefy czerwonej wpływa na limity pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej, w sieci transportu organizowanej przez ZTM w Gdańsku. W autobusach i tramwajach od najbliższej soboty będzie mogło podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. Nadal będzie obowiązywał zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących.

Dla przykładu: jeśli dany pojazd fabrycznie jest przystosowany do przewozu 140 osób – od soboty, w takim typie pojazdu będą mogły podróżować jednocześnie 42 osoby.

 

– W ciągu ostatnich dni przygotowaliśmy gdańską komunikację do funkcjonowania w strefie czerwonej. W poniedziałek, 19 października, wprowadzamy pierwszy pakiet zmian. Codziennie będziemy obserwować i analizować potoki pasażerskie, by móc sukcesywnie wprowadzać kolejne zmiany, jeżeli będzie potrzeba. Wiosną wypracowaliśmy szereg rozwiązań dotyczących tego, jak przewieźć pasażerów w obowiązującym reżimie sanitarnym i bazując na tych doświadczeniach, przygotowaliśmy nową ofertę przewozową – mówi Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku. – Pojawią się dodatkowe, „bisowe” kursy na wybranych liniach, na których zaobserwowaliśmy największe napełnienia. Jednocześnie będziemy cały czas monitorować sytuację i analizować dane z bramek zliczających, na bieżąco reagując tam, gdzie pasażerów będzie więcej. Bezpieczne przewiezienie pasażerów zgodnie z reżimem sanitarnym dla strefy czerwonej jest dla bezwzględnym priorytetem – podkreśla dyrektor ZTM w Gdańsku.

 

Co zmieni się od soboty, 17 października, w gdańskiej komunikacji miejskiej?

  • Wstrzymana zostanie sprzedaż karnetów biletowych u kierowców i motorniczych. Prosimy o korzystanie przy zakupie biletów z  automatów biletowych (lista biletomatów wraz z lokalizacją) oraz aplikacji mobilnych na telefony komórkowe ( jak kupić bilet w aplikacji mobilnej )
  • We wszystkich autobusach i tramwajach w sieci transportu, organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, obowiązywać będzie nowy limit rządowy dotyczący liczby przewożonych pasażerów! Maksymalna liczba pasażerów w pojeździe nie może przekroczyć 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących łącznie. Tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

 

Więcej informacji na temat organizacji komunikacji miejskiej – ofercie przewozowej na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.