Aktualności

18 listopada 2019

Jelcz PR110M dołączy do floty historycznej GAiT

Do gdańskiej floty pojazdów historycznych GAiT niebawem dołączy kolejny pojazd – Jelcz PR110M. Zakupiony od spółki MPK Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, autobus przejdzie teraz renowację, by w przyszłym roku, podobnie jak inne pojazdy historyczne, stać się atrakcją wydarzeń miejskich i ważną przestrzenią lokalnych akcji społecznych.  

 

 

Fot. Krystian Jacobson

 

Gdańskie pojazdy historyczne cieszą się dużą popularnością wśród gdańszczan i odwiedzających nas turystów. Są niekwestionowaną atrakcją wydarzeń miejskich i ważną przestrzenią lokalnych akcji społecznych. Jelcz PR110M to ważny rozdział gdańskiej komunikacji. Rozdział, o którym warto i należy pamiętać, dlatego już niebawem dołączy do gdańskiej floty pojazdów historycznych.

 

 

Fot. Krystian Jacobson

 

To pierwszy nowoczesny autobus miejski w Polsce. Charakteryzował się nową linią nadwozia. Wcześniej powszechną na polskich drogach była bardziej obła konstrukcja Jelcza, jak kultowy „Ogórek”. Jelcz PR110M to polska zmodyfikowana wersja francuskiego autobusu Berliet PR100. Model w odróżnieniu od dwudrzwiowego francuskiego modelu zyskał trzecie drzwi. Produkcja modelu PR110M ruszyła w 1975 roku.

Po Gdańsku jeździło 122 takich autobusów, dostarczonych w latach 1978-1981. Na ulicach naszego miasta można było je spotkać do końca lat 80.

 

Zakupiony autobus jest nieco nowszą wersją, wyprodukowany został w 1991 roku. Jest to więc jeden z ostatnich modeli PR110M. Ich produkcja zakończona została w 1992 roku. Oryginalny rocznik jest już niedostępny. Nowy model niewiele różni się od swojej wcześniejszej wersji.

 

Pojazd zakupiony został od MPK Sp. z o.o. Gminy Ostrowiec Świętokrzyski za 20 tys. zł. Pojazd do czasu sprzedaży jeździł tam w regularnych przewozach. Posiada ważne badania techniczne do lutego 2020. Zanim jednak na dobre dołączy do zabytkowego taboru przeprowadzone zostaną prace renowacyjne, pojazd odzyska oryginalny schemat malowania. Prace prowadzone będą przez GAiT. Planowane jest, by  już w przyszłym roku dołączył do gdańskiej floty historycznej.