Aktualności

15 sierpnia 2021

Już 125 lat razem. Tramwajowy festyn w Jelitkowie

Przejażdżki tramwajami z historycznej floty GAiT były największą atrakcją festynu rodzinnego, który wraz z Miastem Gdańsk i Zarządem Transportu Miejskiego zorganizowaliśmy 14 sierpnia z okazji 125. rocznicy obecności tramwajów elektrycznych na gdańskich torach.

 

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Razem nieprzerwanie od 125 lat
Tramwaje elektryczne są nierozerwalnym elementem krajobrazu naszego miasta nieprzerwanie już od 125 lat. Pierwszy elektryczny tramwaj pojechał z centrum Gdańska na Orunię 12 sierpnia 1896 roku. Dla gdańskiej komunikacji był to przełomowy dzień, ponieważ pojazdy na prąd poruszały się znacznie szybciej niż obecne wówczas w Gdańsku od ponad 20 lat tramwaje konne. Te na prąd mogły rozwijać prędkość do nawet 28 km/h. Tramwaje konne poruszały się z prędkością do 12 km/h. Elektryczny tramwaj pojawił się w grodzie nad Motławą 15 lat po wynalezieniu go przez niemieckiego konstruktora Ernsta Wernera von Siemensa.  Pierwszy eksperymentalny skonstruowany przez niego pojazd został uruchomiony w Berlinie w 1881 roku.

 

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W rolach głównych pojazdy historyczne GAiT
Bergmann 266, Ring 273, wozy typu N, 105N, 102Na – to właśnie te tramwaje z historycznej floty GAiT były niekwestionowaną atrakcją sobotniego festynu. Pojazdy kursowały na trasie: pętla Jelitkowo (gdzie odbywał się festyn) – pętla w Oliwie. Każdy z kursów cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a podróżujący byli ciekawi historii pojazdów – pytali o rok produkcji, do którego roku dany pojazd jeździł po Gdańsku, czy pojazd jest oryginalny czy zrekonstruowany.

Były też  quizy komunikacyjne, pokazy udzielania pierwszej pomocy i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.