Aktualności

29 maja 2018

Klimatyzacja w komunikacji miejskiej – jak to działa?

Im cieplej na zewnątrz, tym częściej powracają pytania o klimatyzację w komunikacji miejskiej. W których pojazdach jest system chłodzący? Co zrobić by klimatyzacja działała lepiej? Gdzie zgłaszać problemy z klimatyzacją w pojazdach? Czy ktoś kontroluje to, czy klimatyzacja działa poprawnie? Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące klimatyzacji.

 

 

  • Kiedy w pojazdach komunikacji miejskiej w Gdańsku powinna być uruchomiona klimatyzacja?

 

Klimatyzacja włączana jest, gdy temperatura na zewnątrz przekracza +21°C i jest ustawiana na +19°C. W przypadku bardzo wysokiej temperatury na zewnątrz, powyżej +27°C, klimatyzacja ustawiana jest na +23°C.

 

 

  • Skąd wiadomo, że pojazd jest wyposażony w klimatyzację?

 

Pojazdy wyposażone w klimatyzację oznaczone są specjalnymi naklejkami umieszczonymi obok drzwi. Dodatkowo na oknach znajdują się informacje „Pojazd klimatyzowany. Proszę nie otwierać okien”. Najłatwiej jednak rozpoznać czy dany pojazd jest wyposażony w klimatyzację po dużych białych urządzeniach zamontowanych na dachu.

 

 

  • Ile klimatyzowanych pojazdów komunikacji miejskiej jeździ po Gdańsku?

Spółka GAiT dysponuje 186 autobusami wyposażonymi w klimatyzację. Jest to około 83% wszystkich autobusów GAiT.

 

 

 

 

47% składów tramwajowych jest wyposażonych w klimatyzację w części pasażerskiej.

 

 

 

 

  • Kiedy będzie więcej klimatyzowanych autobusów i tramwajów w Gdańsku?

Na początku maja 2018 roku, spółka GAiT podpisała umowę na zakup 46 nowych autobusów dla Gdańska. Wszystkie będą wyposażone w klimatyzację. Zgodnie z umową nowe autobusy pojawią się w Gdańsku wiosną 2019 roku. Będą to różne modele Mercedesa-Benz Citaro o długości 10,6 m (2 sztuki), 12 m (18 sztuk) oraz 18 m (26 sztuk). Jak zapewnia producent są to obecnie najnowocześniejsze seryjnie produkowane autobusy miejskie na świecie.

 

Już pod koniec tego roku w Gdańsku pojawią się natomiast nowe tramwaje. Spółka GAiT podpisała umowę na dostawę 15 nowych dwukierunkowych pojazdów Pesa Jazz Duo. One również będą wyposażone w klimatyzację.

 

 

 

  • Dlaczego klimatyzacja w niektórych pojazdach słabo działa?

W pojazdach wyposażonych w klimatyzację obowiązują specjalne zasady, np. okna są zablokowane, a pasażerowie nie powinni próbować ich otwierać. Kierowcy nie otwierają na przystankach wszystkich drzwi, a pasażerowie korzystają z tzw. „ciepłego guzika”. Dzięki temu, jeżeli na przystankach nie ma oczekujących pasażerów i nikt nie wysiada z pojazdu, chłodne powietrze „nie ucieka” na zewnątrz, a gorące nie dostaje się do środka.  Trzeba też pamiętać, że jeśli pojazd ruszył z pętli, na której stał kilkanaście minut, efekt schłodzenia zostanie uzyskany dopiero po kilku minutach.

 

W przypadku, gdy działanie klimatyzacji jest niewystarczające, należy o tym poinformować kierowcę. Trzeba pamiętać jednak, że system chłodzący w autobusach działa automatycznie i kierowcy nie mają  możliwości zwiększenia wydajności klimatyzacji.

 

W przypadku niedziałającego systemu, na przystanku końcowym kierowca powinien odblokować wszystkie okna i otworzyć szyberdachy. Jest on również zobowiązany do poinformowania o niedziałającej klimatyzacji dyspozytora, który podejmuje decyzję o dalszych działaniach.

 

 

  • Kto kontroluje klimatyzację w komunikacji miejskiej w Gdańsku?

Urządzenia chłodzące w pojazdach są poddawane cyklicznym przeglądom sprawności. Prawidłowe działanie systemu jest również kontrolowane podczas codziennych przeglądów technicznych, gdzie sprawdzane są także wszystkie zgłoszenia od kierowców i motorniczych.

 

 

  • Gdzie zgłosić awarię klimatyzacji?

W przypadkach, gdy działanie klimatyzacji jest niewystarczające lub doszło do jej awarii, należy o tym poinformować kierowcę. Taką informację można również przesłać na adres kontakt@gait.pl. Należy pamiętać by podać datę i godzinę przejazdu, numer linii, numer taborowy pojazdu, a także kierunek jazdy.