Aktualności

25 września 2013

Kolejne tramwaje dla Gdańska.

25 września, w trakcie Targów TRAKO 2013 w obecności Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza uroczyście podpisano umowę na zakup pięciu tramwajów PESA Jazz 128Ng. Podpisanie umowy jest wynikiem zwycięstwa bydgoskiej PESY w przetargu na kolejne, nowe tramwaje dla Gdańska. Pojazdy te spełniają trzy ważne kryteria. Są przyjazne pasażerom – niskopodłogowe, klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w nowoczesną informację pasażerską i monitoring. Mogą poruszać się na torowiskach o pochyłościach do 6% co umożliwia obsługę komunikacyjną tzw. „górnego tarasu”. Są pojazdami dwukierunkowymi, dzięki czemu mogą jeździć na liniach, które nie kończą się klasyczną pętlą. Nowe tramwaje pojawią się na ulicach Gdańska do końca przyszłego roku.

 

 

_DJP5113_pinkas_2013_wrzesień

Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W uroczystości uczestniczył również Mer Kalinigradu Pan Aleksandr Jaroszuk, który zamierza zakupić tramwaje PESA w ramach przygotowań miasta do Mundialu 2018.

 

 

Nowe tramwaje dla Gdańska będą kosztować 54,1 mln zł. Zakup jest współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap III b.