Aktualności

20 czerwca 2017

Ks. Franciszek Rogaczewski patronem tramwaju w Gdańsku

Ksiądz, rektor, budowniczy, społecznik, aresztowany i osadzony w obozie Stutthof – błogosławiony ksiądz Franciszek Rogaczewski – został patronem gdańskiego tramwaju. Uroczystość odbyła się 20 czerwca na przystanku tramwajowym nieopodal kościoła Chrystusa Króla w Gdańsku, gdzie ksiądz Rogaczewski był przez wiele lat proboszczem.

 

 

W uroczystości nadania imienia udział wzięli przedstawiciele władz Gdańska oraz spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, a także ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i proboszcz parafii Chrystusa Króla w Gdańsku ksiądz dr Bartłomiej Stark. Gościem specjalnym uroczystości była, żona bratanka księdza Franciszka, Pani Janina Rogaczewska.

 

 

 

IMG_7258

Fot. GAiT

 

 

Imię ks. Franciszka Rogaczewskiego zyskał pierwszy ze zmodernizowanych tramwajów NGd99 spółki GAiT – numer boczny 1002. Zostały one nie tylko gruntownie wyremontowane (wymieniono m.in. elektronikę napędu i sterowania oraz okablowanie, zmodernizowano oświetlenie, ściany boczne i siedzenia, wymieniono klimatyzację, zamontowano nowe drzwi), ale także zyskały nowe kremowe malowanie, na wzór pojazdów z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

 

 

 
– Wszystkie cztery tramwaje zostaną uhonorowane imionami czterech księży, którzy stali się ofiarami faszyzmu.  Wszyscy czterej księża pracowali w Wolnym Mieście Gdańsku i zginęli z ręki nazistów. Trzej byli Polakami (Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski i Marian Górecki), jeden Niemcem (Bruno Binnebesel) – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

 

 

 

IMG_7268

Fot. GAiT

 

 

 

 

Nadanie imienia i błogosławieństwo księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia

 

 

 

Na uroczystości nadania imienia pierwszemu z tramwajów NGd99, ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, przypomniał, że ksiądz Rogaczewski został beatyfikowany w grupie 108 męczenników przez Jana Pawła II w Warszawie w 1999 roku:

 

 

– Aresztowany i osadzony w obozie Stutthof 1 września 1939 roku. Służył tam Bogu i ludziom, o czym świadczą zeznania współwięźniów. Mężnie znosił szykany i tortury. Został rozstrzelany 11 stycznia 1940 roku.

 

 

 

IMG_7269

Fot. GAiT

 

 

 

 

IMG_7282

Fot. GAiT

 

 

 

Bł. ks. Franciszek Rogaczewski (ur. 23 grudnia 1892 r. w Lipinkach, w powiecie Świecie, zamordowany 11 stycznia 1940 r. w lesie w pobliżu obozu Stutthof.). Po studiach w Seminarium Duchownym w Pelplinie, przerwanych przez I wojnę światową, w czasie której pracował jako sanitariusz w szpitalach w Starogardzie, Kwidzynie oraz Olsztynie, 16 marca 1918 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Służył jako wikariusz w Nowym Mieście Lubawskim (1918-1920), w Gdańsku-Wrzeszczu w parafii Najświętszego Serca Jezusowego (1920-1927), w Gdańsku w parafii św. Brygidy (1927-1928) oraz w parafii św. Józefa (od 1928). Pracował też jako katecheta w Gimnazjum Polskim Macierzy Szkolnej w Gdańsku (1927, 1930). 31 stycznia 1930 r. biskup Edwarda O’Rourke mianował go na rektora, z tytułem proboszcza, przyszłego kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla w Gdańsku. Świątynia miała być centrum duszpasterskim dla Polaków gdańskich. Jej uroczyste poświęcenie nastąpiło 30 października 1932 r. 1 września 1939 r. duchowny został aresztowany i osadzony wraz z innymi polskimi kapłanami w “Victoria-Schule”, a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Ulica, przy której znajduje się kościół Chrystusa Króla nosi obecnie jego imię. W 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł ks. Franciszka Rogaczewskiego na ołtarze jako błogosławionego wraz ze 108 męczennikami polskimi czasu wojny.