Aktualności

25 stycznia 2020

Książe Astronomów. 409. urodziny patrona gdańskiego tramwaju

Po raz pierwszy na tory wyjechał dokładnie 18 lutego 2011 roku. Tramwaj imienia Jana Heweliusza, bo o nim mowa, to jeden z pierwszych, który zyskał swojego patrona. Imię wielkiego astronoma nosi PESA SWING 120 NaG nr 1013. 28 stycznia obchodzimy 409. rocznicę urodzin wielkiego gdańszczanina. Gdańsk tradycyjnie przygotował związane z tym atrakcje.

 

 

Jak co roku Gdańsk świętuje urodziny Jana Heweliusza. W tym roku wydarzenia związane z rocznicą jego urodzin odbędą się w niedzielę, 26 stycznia i we wtorek, 28 stycznia. Pierwszy z urodzinowych dni przygotowany został przez Hevelianum, drugi – przez Gdański Archipelag Kultury. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Program wydarzeń

 

 

Wielcy gdańszczanie
Swoich patronów posiadają 44 gdańskie tramwaje, wśród nich postaci wszelkich profesji – naukowcy, artyści, politycy, działacze społeczni, etc. Łączy ich jedno – wszyscy oni zapisali się na kartach historii naszego miasta. Jan Heweliusz, jest jednym z pierwszych patronów. Przed nim gdański tabor zyskał dwóch patronów – to Daniel Gralath burmistrz Gdańska w latach 1763 – 1767, naukowiec oraz Władysław Czerny, wiceprezydent Gdańska w latach 1945–1947, polski inżynier, wykładowca i działacz społeczny.

 

 

Najwybitniejszy po Koperniku, Książe astronomów
Jan Heweliusz określany jest najwybitniejszym po Koperniku astronomem, „ulubieńcem królów”, „Księciem astronomów”. Jako czołowy w mieście producent piwa był majętnym człowiekiem. Sławę zdobył jako astronom, za sprawą swoich nowatorskich badań powierzchni Księżyca, wykonanych przy pomocy instrumentów optycznych. Stworzył na tej podstawie atlas księżycowych map, który stał się naukową sensacją, był oglądany z wielkim zainteresowaniem na europejskich uczelniach i królewskich dworach. Nic dziwnego, że król Jan III Sobieski zaprzyjaźnił się z niezwykłym browarnikiem-astronomem – Gdańsk należał przecież do Rzeczpospolitej. Heweliusz odwdzięczył się swojemu możnemu protektorowi po wiktorii wiedeńskiej, nazywając nowo odkryty gwiazdozbiór Tarczą Sobieskiego. Odkrył w sumie kilkanaście gwiazdozbiorów.

 

 

Poznaj patronów gdańskich tramwajów