Aktualności

27 listopada 2015

Nowa patronka gdańskiego tramwaju

Stanisława Przybyszewska, pisarka, a przede wszystkim kobieta o niezwykłym życiu, o której do dziś krążą legendy,  dołączyła w piątek 27 listopada do grona patronów gdańskich tramwajów. Już od pięciu lat Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, nadaje swoim tramwajom imiona.

Przybyszewska

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy śmierci pisarki, przez cały listopad odbywały się wydarzenia przypominające jej życie i twórczość, a wśród nich m. in.: spacery według specjalnie zaplanowanej trasy, debata poświęcona jej dziełom, premierowy pokaz opery, a także nadanie jej imienia jednemu z gdańskich tramwajów.  Stanisława Przybyszewska była nieślubną córką pisarza Stanisława Przybyszewskiego i malarki Anieli Pająkówny. Urodziła się w Krakowie w 1901 roku, ale ponad jedną trzecią swojego krótkiego życia (zmarła w wieku 34 lat) spędziła w Gdańsku. Do Wolnego Miasta przyjechała w 1923 roku z mężem Janem Panieńskim, malarzem, który został nauczycielem rysunków w Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Panieński zmarł nagle dwa lata później, Przybyszewska zaś została w Gdańsku aż do końca swoich dni.

 

Stanisława Przybyszewska dołączyła do grona 43 postaci związanych z Gdańskiem i jego historią, których imiona noszą gdańskie tramwaje. Wśród nich można znaleźć także syna wodza indiańskiego, laureata nagrody Nobla, projektanta słynnej Bursztynowej Komnaty, wynalazcę termometru rtęciowego, autora pierwszych dokładnych map Księżyca, pierwszą polską kobietę astronom, „polskiego Johna Lennona”, Gdańskiego Pirata, a do tego pisarzy, naukowców, polityków, architektów, działaczy społecznych, muzyków, lekarzy, a także osoby związane z komunikacją miejską.

 

Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce może się pochwalić inicjatywą nadawania imion tramwajom. Wszystko zaczęło się pod koniec 2010 roku, kiedy został ogłoszony plebiscyt dla mieszkańców miasta, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju. Każdy z głosujących mógł także zgłosić swoje propozycje. W ten sposób powstała lista pierwszych 35 osób, których nazwiska pojawiły się na gdańskich tramwajach Pesa Swing. Nieco później swoich patronów zyskały też Bombardiery oraz dwukierunkowe Pesy Jazz Duo, a od listopada jeden z pierwszych niskopodłogowych tramwajów w Polsce – 114Na.

 

Więcej na temat patronów gdańskich tramwajów można przeczytać tutaj: https://www.gait.pl/aktualnosci/2315-patroni-gdaskich-tramwajow.