Aktualności

30 stycznia 2020

Nowa Pesa im. Lecha Bądkowskiego

Nowa Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1059 ma swojego patrona. W czwartek, 30 stycznia odbyła się uroczystość nadania tramwajowi imienia Lecha Bądkowskiego. Było to jedno z pierwszych wydarzeń odbywających się w ramach rozpoczynających się właśnie obchodów roku Lecha Bądkowskiego.

 

 

 


Tramwaj, który właśnie zyskał imię Lecha Bądkowskiego – pisarza, dziennikarza, tłumacza, działacza politycznego i społecznego, honorowego obywatela Gdańska – jest jednym z najnowszych pojazdów poruszających się po gdańskich torach. Pojazd oznaczony numerem 1059 został włączony do ruchu po gdańskich torowiskach 20 stycznia. Nowa Pesa Jazz Duo nazwana imieniem wybitnego gdańszczanina to 45. gdański tramwaj, który ma swojego patrona. W najbliższym czasie liczba ta znacząco wzrośnie, bowiem imiona zostaną nadane wszystkim pojawiającym się w Gdańsku nowym tramwajom.

 

 

To będzie rok Lecha Bądkowskiego
– Jeszcze w ubiegłym roku postanowiliśmy, że rok 2020 będzie rokiem Lecha Bądkowskiego. Tydzień temu obchodziliśmy setną rocznicę urodzin tego wybitnego gdańszczanina. To niezwykle ważna postać dla Pomorza i dla Polski – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz. – Jest postacią, którą warto wynieść dzisiaj na sztandary. To człowiek, który w czasie II Wojny Światowej, wtedy kiedy trzeba było ryzykować zdrowie i życie, stanął po tej stronie po której trzeba. Ale też sposób, w jaki Lech Bądkowski wychowywał całe pokolenia młodzieży zasługuje na wielkie uznanie – podkreślała prezydent Gdańska. – To, że dzisiaj mówimy głośno o regionalizmie, w kontekście doceniania różnorodności i szukania w niej siły – to jest właśnie zasługa Lecha Bądkowskiego.

 

W uroczystości nadania imienia Lecha Bądkowskiego nowemu tramwajowi udział wzięła córka patrona – Sławina Kosmulska, która nie kryła wzruszenia. – Chciałam wyrazić wielką wdzięczność w imieniu swoim i mojej rodziny za takie upamiętnienie mojego ojca. Tramwaj jego imienia będzie jeździł po mieście i myślę, że jakaś część ojca też będzie jeździła po Gdańsku i patrzyła jak nasze miasto pięknie się rozwija. Na pewno będzie go to niezmiernie cieszyło – mówiła pani Sławina Kosmulska.
Nie zabrakło również przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – organizacji założonej właśnie przez Lecha Bądkowskiego, a także młodzieży z X LO, które nosić będzie jego imię.

Informacje na temat obchodów Roku Lecha Bądkowskiego

 

 

Nowe biogramy  w pojazdach
Podczas wydarzenia zaprezentowany został nowy sposób prezentacji biogramów patronów gdańskich tramwajów w pojazdach – to specjalne naklejki z kodem QR, po zeskanowaniu, którego można zapoznać się z biogramem patrona. – Nowy patron, nowe tramwaje, a więc i nowa identyfikacja. Krótka wzmianka o patronie, ale i kod QR, który każdy może sczytać w swoim telefonie komórkowym, aby dowiedzieć się więcej o patronie – wyjaśniał wiceprezydent Piotr Borawski. Poznaj patronów gdańskich tramwajów

 

 

Gdańska tradycja
Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce może się pochwalić inicjatywą nadawania imion tramwajom. Wszystko zaczęło się w 2010 roku, wraz z dostawą nowych tramwajów PESA Swing. Wtedy też został ogłoszony plebiscyt dla mieszkańców, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju.
Nieco później swoich patronów zyskały też Bombardiery oraz dwukierunkowe Pesy Jazz Duo. Pierwszymi patronatami byli: Daniel Gralath, burmistrz Gdańska w latach 1763 – 1767, Władysław Czerny wiceprezydent Gdańska w latach 1945–1947, polski inżynier, wykładowca i działacz społeczny oraz Jan Heweliusz, wybitny gdański astronom. Dziś po gdańskich torach jeździ już 45 tramwajów, które mają swoich patronów. Wśród uhonorowanych w ten sposób postaci, są także m.in. Anna Walentynowicz, Aram Rybicki, Maciej Płażyński, Andrzej Sulewski (gdański pirat), Krzysztof Klenczon, Artur Schopenhauer, czy Gabriel Fahrenheit. Gdański zwyczaj nadawania imion tramwajom przejęły już inne miasta. Obecnie patronów mają także tramwaje w Bydgoszczy i Elblągu.

 

 

Nowe Pesy, nowi patroni
Aktualnie trwa duża dostawa tramwajów, realizowana przez spółkę Pesa Bydgoszcz SA na zamówienie Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Łącznie gdański tabor wzbogaci się o 30 nowych tramwajów. Pięć nowoczesnych pojazdów Pesa Jazz Duo jeździ już po gdańskich torach, szósty, który dotarł do Gdańska dołączy do nich niebawem. Następne tramwaje z pierwszej, liczącej 15 sztuk transzy będą odbierane i włączane do ruchu do połowy tego roku, a kolejne 15 w drugim półroczu.

 

Każdy z nowych tramwajów, zgodnie z trwającym już od dekady, lokalnym zwyczajem powinien zostać nazwany imieniem wybitnej osoby, związanej z Gdańskiem i jego historią. Należało zatem utworzyć aktualną listę kandydatów na patronów dla kolejnych Gdańskich tramwajów. Odpowiedzią na tę potrzebę było powołanie 18 listopada 2019 roku, przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz komisji ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej. Podczas pierwszego posiedzenia, komisja pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Piotra Borawskiego zdecydowała m.in., że patronami pozostałych, pochodzących z najnowszych dostaw tramwajów, będą Brunon Zwarra, Zbigniew Kosycarz oraz Zbyszek Cybulski. Warto przypomnieć, że propozycje nowych patronów mogą składać wszyscy mieszkańcy. Najlepiej zrobić to drogą e-mailową, pisząc na adres: patron.tramwaju@gdansk.gda.pl.

 

Poznaj patronów gdańskich tramwajów