Aktualności

5 listopada 2019

Odwiedziny z klasą w zajezdni tramwajowej GAiT

Po co w tramwajach piasek? Jak wygląda pulpit motorniczego? Czy tramwaj bierze prysznic? Czym różni się ten zabytkowy od nowoczesnego? Jak od środka wygląda miejsce, w którym stacjonują i nabierają sił tramwaje, które co dzień wożą nas do szkoły, czy pracy? Tego dowiedzieli się dziś nasi goście ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku. Po zajezdni oprowadził ich zastępca prezydenta Gdańska odpowiedzialny za komunikację miejską, Piotr Borawski.

 

Uczniowie klasy pierwszej z SP 86 zajezdnię tramwajową Wrzeszcz odwiedzili w ramach cyklu spotkań organizowanych specjalnie dla najmłodszych pod hasłem „Tajemnice gdańskich autobusów i tramwajów”.

 

Wizyty w zajezdni tramwajowej, organizowane przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ubiegłym roku zajezdnię tramwajową odwiedziło ponad 600 dzieci, w tym już ponad 500. Wśród nich prawdziwi miłośnicy komunikacji miejskiej, którzy potrafią wymienić wszystkie typy pojazdów GAiT kursujących po naszym mieście.

 

Super Pasażerowie
Zajęcia odbywają się od połowy października do połowy grudnia, w każdy wtorek. 5 listopada przewodnikiem po gdańskiej zajezdni był zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony środowiska, Piotr Borawski.

 

Nowe i zabytkowe tramwaje, pulpit motorniczego, myjnia i dźwig tramwajowy – to tylko niektóre z atrakcji, które mogli zobaczyć z bliska uczniowie klasy I e. W programie była także zabawa edukacyjna na temat zasad bezpiecznego i kulturalnego podróżowania komunikacją miejską. W uznaniu za wykazanie się wiedzą młodzi pasażerowie otrzymali odznaki „Super Pasażera”.

 

Podróż w czasie
Odbyli też podróż w czasie. Przejażdżka zabytkowym 92-letnim tramwajem Bergmann, poprzedzona została wręczeniem biletów i skasowaniem ich zabytkowym kasownikiem. Podróż tym bardziej sentymentalna, że już drugi rok mali pasażerowie komunikacją miejską po naszym mieście podróżują za darmo.

 

Ogromne wrażenie na dzieciach zrobiła myjnia tramwajowa. Mycie wagonu tramwajowego o długości 30m trwa od 8 do 15 minut. Co ważne, jest to ekologiczna myjnia, która pozwala na odzyskanie około 80% wody. Ekologiczna myjnia funkcjonuje w gdańskiej zajezdni już od 2012 roku. Wrażenie było tym większe, że w trakcie mycia tramwaju pasażerowie znajdowali się wewnątrz pojazdu.

 

Kiedy zapisy na semestr letni?
Grafik zajęć na ten rok jest już zapełniony. W lutym 2020 roku rozpoczną się zapisy na semestr letni. Zajęcia są bezpłatne. Zwiedzanie odbywa się dla jednej grupy, maksymalnie 25 osobowej. Wizyta w zajezdni trwa 60 minut. Zapisywać można się drogą elektroniczną: prezentacja@gait.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. O przyjęciu zgłoszenia i terminie wizyty szkoły zostaną poinformowane drogą elektroniczną. Więcej informacji