Aktualności

19 grudnia 2011

Ostatnia PESA w Gdańsku

W nocy z 19 na 20 grudnia do Gdańska przybyła 35. PESA Swing. Jest to ostatni tramwaj tego typu zakupiony przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Rozładunek odbył się w nocy z poniedziałku na wtorek, o godz. 1.30, na torach przy Urzędzie Miejskim.

 
Obecnie po Gdańsku jeżdżą już 34 tramwaje tego typu. Patronem wagonu nr 1045, który dzisiejszej nocy zjedzie na gdańskie tory, zostanie Maciej Gwiazda. Tramwaj po odbiorach technicznych trafi na trasy jeszcze w tym miesiącu.

 
Na oficjalne podsumowanie dostawy wszystkich tramwajów Pesa Swing do Gdańska zapraszamy 29 grudnia na godz. 11.00 w centrum Gdańska obok LOT-u. Szczegóły wkrótce.

 
Umowa na dostawę 35 tramwajów PESA Swing została podpisana we wrześniu 2009 roku pomiędzy gdańskim Zakładem Komunikacji Miejskiej a bydgoską PESĄ. Podpisanie umowy zakończyło jeden z najważniejszych przetargów w historii Gdańska. Startowało w nim sześć firm polskich i zagranicznych. Ostatecznie przetarg wygrała bydgoska PESA. Nowoczesne tramwaje wyposażone są m.in. w system klimatyzacji, 9 kamer wewnętrznego monitoringu, przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych. W PESACH zastosowano także system informacji pasażerskiej, który oprócz nazw przystanków wyświetla także mapki i zdjęcia okolic poszczególnych przystanków. Koszt jednego pojazdu to ok. 8 mln złotych. Znaczną część środków na ten cel udało się pozyskać ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji