Aktualności

10 listopada 2014

Pesa Jazz Duo już w Gdańsku

W nocy z 9 na 10 listopada do Gdańska dotarł dwukierunkowy tramwaj Pesa Jazz Duo. Jest to pierwszy tramwaj tego typu zakupiony przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Rozładunek odbył się na torach przy Urzędzie Miejskim.
Przypomnijmy, że przetarg na dostawę 5 nowych dwukierunkowych tramwajów dla Gdańska został rozstrzygnięty latem ubiegłego roku. Ocenie podlegały rozwiązania techniczne oraz cena. Przetarg wygrała bydgoska PESA. Umowa na dostawę nowych tramwajów została podpisana we wrześniu 2013 roku. Do Gdańska trafi 5 tramwajów PESA Jazz 128 NG za 54,1 mln zł.
Pojazdy są w całości niskopodłogowe, a także dwukierunkowe (dzięki czemu mogą obsługiwać linie, które nie są zakończone klasyczną pętlą). W każdym tramwaju zainstalowany zostanie monitoring oraz klimatyzacja w części pasażerskiej i w kabinach motorniczego. Tramwaje mogą jeździć na spadkach do 6%, czyli mogą obsługiwać wszystkie linie górnego tarasu (trasy na Chełm, Łostowice, Morenę). Przetarg ZKM obejmował pojazdy wieloczłonowe (jak dotychczas zakupione tramwaje typu Pesa Swing i N8C) z napędem silnikami prądu przemiennego i sterowaniem mikroprocesorowym wraz ze specjalistycznym wyposażeniem obsługowym, pakietem naprawczym, pakietem eksploatacyjno-naprawczym, szkoleniem, dokumentacją techniczną łącznie z licencjami i oprogramowaniem łącznie z licencjami. Zakup tramwajów jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap III b.
Więcej informacji oraz filmy z nocnego rozładunku Pesy Jazz Duo można zobaczyć na gazeta.pl oraz trojmiasto.pl.
Fot. ZKM Gdańsk/AZ