Aktualności

9 października 2020

Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju

 

 Anna Jadwiga Podhajska – wybitna uczona, pierwsza dama polskiej biotechnologii, dołączyła do grona patronów gdańskich tramwajów. 9 października odbyła się uroczystość nadania jej imienia nowemu tramwajowi Pesa Jazz Duo. O dziś już 53 gdańskie tramwaje mają swojego patrona.

 

fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

 

W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – uczelni, z którymi związana była patronka.

 

– Cieszy nas – mieszkanki i mieszkańców Gdańska – to, że kolejny nowoczesny tramwaj wyrusza na ulice naszego miasta. To efekt konsekwentnie realizowanego programu rozwoju komunikacji publicznej, co warto podkreślić, ze współudziałem środków unijnych. To jeden z naszych celów: rozwój dobrej bezpiecznej, komfortowej, sprawnie funkcjonującej komunikacji miejskiej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Drugi cel, to upamiętnianie szlachetnych postaci, które mogą być wzorem. Profesor Podhajska, co mówię z żalem, jest jedną z niewielu kobiet patronek tramwajów. To osoba wielce zasłużona, nie tylko dla gdańskiej nauki. To współtwórczyni międzyuczelnianego wydziału biotechnologii. To także osoba, która promowała kobiety w nauce, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne – dodała prezydent Gdańska.

 

fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

 

Wybitna, charyzmatyczna uczona
Anna Jadwiga Podhajska to wybitna uczona, biotechnolog, profesor nauk biologicznych. Ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku. Od 1970 roku związana z Uniwersytetem Gdańskim. Była inicjatorką i współorganizatorką utworzenia, w 1993 roku, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym kierowała Katedrą Biotechnologii.  Była jedną z pionierek wprowadzania do diagnostyki chorób wirusowych, bakteryjnych i nowotworowych innowacyjnych metod opartych o testy molekularne. Zajmowała się badaniem genetycznych i molekularnych podstaw powstawania nowotworów oraz wykorzystaniem metody fotodynamicznej do diagnostyki i terapii chorób nowotworowych.

 

Jak podkreślają jej współpracownicy i wychowankowie, była ona charyzmatyczną uczoną, zawsze pełną entuzjazmu i wielu innowacyjnych pomysłów. Była wybitną wykładowczynią, oddaną swoim uczniom. Wypromowała 76. magistrów i magistrantek oraz 17. doktorów. Profesor Podhajska zmarła w 2006 roku.

 

 

Gdańska tradycja
Nadawanie imion tramwajom to w Gdańsku już wieloletnia tradycja. Zwyczaj nadawania imion tramwajom przejęły od nas inne miasta. Obecnie, wzorem Gdańska, patronów mają także tramwaje w Bydgoszczy i Elblągu.

 

Wszystko zaczęło się wraz z dostawą 35 nowych tramwajów PESA Swing. Pod koniec 2010 roku ogłoszony został plebiscyt dla mieszkańców miasta, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju. Każdy z głosujących mógł także zgłosić swoje propozycje.

 

Swoich patronów zyskały tramwaje: Pesa Swing, Bombardiery, Alstomy NGd99 oraz dwukierunkowe Pesy Jazz Duo. Łącznie swoich patronów maja już 53 gdańskie tramwaje. I na tym nie koniec, patronów zyskiwać będą kolejne tramwaje z najnowszych dostaw – nowoczesne  Pesy Jazz Duo.

 

Patronami gdańskich tramwajów są wielkie postaci związane z historią Gdańska: naukowcy, artyści, politycy, działacze społeczni. Wśród uhonorowanych w ten sposób postaci, są m.in. Anna Walentynowicz, Aram Rybicki, Maciej Płażyński, gdański pirat Andrzej Sulewski, Krzysztof Klenczon, Artur Schopenhauer, czy Gabriel Fahrenheit. W ostatnim czasie do grona gdańskich patronów dołączyli także m.in. Olga Krzyżanowska, Alina Pienkowska, Roman Rogocz i Lech Bądkowski.

 

Za nadawanie patronów tramwajom odpowiada powołana przez prezydent Gdańska Komisja ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej. Propozycje nowych patronów mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy.

 

Poznaj patronkę tramwaju