Aktualności

29 grudnia 2017

Podsumowujemy 2017 roku

Rok 2017 już prawie za nami. Czas na małe podsumowanie. Zobaczcie co działo się w Gdańskich Autobusach i Tramwajach przez ostatnie 12 miesięcy, a był to rok szczególny – w styczniu została zmieniona nazwa spółki. Miłej lektury i szczęśliwego Nowego Roku!

 

 

 

STYCZEŃ

 

 

 

Nowy Rok i nowe udogodnienia na zajezdni tramwajowej. Spółka wzbogaciła się o pierwszy w tej części Europy podnośnik całowagonowy do tramwajów, a także o nowy wóz ratowniczo-manewrowy. Podnośnik może udźwignąć do 50 ton. Składa się z dwóch niezależnych systemów: podnoszenia wagonu stojącego na szynach lub podnoszenia pudła (karoserii) wagonu. Dzięki rozwiązaniu “Long Beam” możliwa jest obsługa różnych typów wagonów na jednym stanowisku, bez konieczności przestawiania ciężkich podnośników kolumnowych w zależności od rodzaju tramwaju. Umożliwia on szybką wymianę elementów podwozia wagonu tramwajowego jak np. wózki jezdne z kołami, silniki lub ciężkie urządzenia zabudowane pod pudłem. Gdański podnośnik jest pierwszym podnośnikiem tego typu w naszej części Europy. Nowością jest także wóz ratowniczo-manewrowy Mercedes-Benz Unimog model U 423. Maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się po drogach to 85km/h, natomiast po torach może jeździć z prędkością minimum 30km/h. Może on poruszać się zarówno po szynach, jak i po jezdni. Wykorzystywany przy usuwaniu awarii tramwajowych. W styczniu spółka zyskała nową nazwę. Dotychczasowy Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. został zastąpiony nazwą Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o. Spółka zyskała też nowy logotyp.

 

 

 

 

LUTY

 

 

 

Tradycyjnie 14 lutego na gdańskie tory wyjechał walentynkowy tramwaj GAiT.  Podróż odbyła się za „walentynkowy uśmiech”, czyli bez biletów. W tramwaju można było spotkać kupidyna, a także złozyć  życzenia ukochanej osobie. Sercowym składem był zabytkowy Konstal N z 1952 roku na trasie Strzyża – Siedlce. Współorganizatorem przejazdu było PSSTM. W niedzielę 26 lutego ruszyły „Tramwaje”. Spektakl przygotowywany przez Teatr Miniatura we współpracy z Gdańskimi Autobusami i Tramwajami. „Tramwaje” to zabawna opowieść o samodzielności i przełamywaniu lęków. Jej głównym bohaterem jest nowy tramwaj, który wyrusza w podróż, żeby pokonać strach i jak inne tramwaje zasłużyć na imię. W poszukiwaniu strachu Tebi, czyli Tramwaj bez Imienia nieraz gubi swoje tory i spotyka różnych bohaterów, z których każdy boi się czegoś innego – Osiedlowe Bloki miejskich arterii, Kutry orkanu Barbara, a uliczna Lampa ciemności. Zobaczcie, jak będzie wyglądała konfrontacja Tebiego z jego własnym strachem.

 

 

 

 

MARZEC

 

 

Kwiaty i słodkie niespodzianki  dla pasażerek zabytkowej N-ki – tak wyglądał Dzień Kobiet w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Motorniczowie w mundurach i członkowie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego – w garniturach, witali pasażerki wyjątkowego tramwaju z kwiatami i słodkimi niespodziankami. Kolejny wyremontowany wagon w kolekcji krakowskich zabytków. Jest nim gdański Ring TW269 z lat 30. XX wieku. W zeszłym roku pracownicy MPK wyremontowali wagon dla Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Drugi egzemplarz zostaje w Krakowie na stałe.

 

 

 

 

KWIECIEŃ

 

 

 

Pierwszy z czterech tramwajów NGd99 wrócił do Gdańska po modernizacji w poznańskim Modertransie. W pojeździe o numerze bocznym 1002 wymieniono elektronikę napędu i sterowania oraz okablowanie, zmodernizowano oświetlenie, ściany boczne i siedzenia pasażerskie (na wandaloodporne), wymieniono klimatyzację, zamontowano nowe drzwi. Pojazd otrzymał barwy w kolorze kremowym i nowe szyby. Pojawiło się miejsce do przewożenia roweru. Pojazd został też wyposażony w defibrylator. Przyciski dla pasażerów zostały opisane w języku Braille`a. Jest też nowe stanowisko motorniczego (pulpit, siedzenie itp.). Z okazji długiego majowego weekendu, który rozpoczął się już pod koniec kwietnia na trasy wyjechały zabytkowe tramwaje z przewodnikiem na pokładzie. W ramach Tram Tour można było posłuchać ciekawostek m.in. o ECS, gdańskim stadionie, plażach i  Operze  Bałtyckiej.

 

 

 

 

MAJ

 

 

Na mecze Lechii Gdańsk można dojechać „Ogórkiem” GAiT. Autobus kursował na trasie Wrzeszcz PKP – Stadion Energa Gdańsk. Motorniczy GAiT wykazał się czujnością. Pasażerowie – rodzice, pod wpływam alkoholu, opiekowali się małym dzieckiem. Prawie nieprzytomni jechali tramwajem. Policję powiadomił motorniczy. Pijani rodzice trafili do policyjnego aresztu, a ich dziecko do pogotowia opiekuńczego. Drugi z czterech tramwajów NGd99, o numerze bocznym 1001, wrócił do Gdańska po modernizacji w poznańskim Modertransie. Tymczasem NGd99 o numerze bocznym 1002 wyjechał na gdańskie tory. Wszystkie odnowione tramwaje NGd99 będą miały także swoich patronów. Zostaną nimi czterej księża: Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski, Marian Górecki i Bruno Binnebesel.

 

 

 

 

CZERWIEC

 

 

 

Czerwiec rozpoczęliśmy od wielkiego festynu rodzinnego, czyli od kolejnego gdańskiego Dnia Dziecka, wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Na  Na duże i małe dzieci czekała ponad setka atrakcji, a w wśród nich nowoczesne i zabytkowe pojazdy Gdańskich Autobusów i Tramwajów, do tego place zabaw, stoiska z eksperymentami, warsztaty musicalowe i wiele innych. Trzeci rok z rzędu Gdańsk dostał tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta Europy w konkursie European Cycling Challenge. Gdańszczanie przejechali łącznie 831 tys. km, z czego prawie 6 tys. km „wykręcili” pracownicy Gdańskich Autobusów i Tramwajów.  Najlepszy okazał się Pan Marcin Babis, który przejechał ponad 1801 km. W połowie czerwca na plaży w Brzeźnie odbył się 14. Fląder Festiwal. Z tej okazji zupełnie z darmo, wszystkich chętny na koncerty przywoził i odwoził zabytkowy tramwaj GAiT. Ksiądz, rektor, budowniczy, społecznik, aresztowany i osadzony w obozie Stutthof – błogosławiony ksiądz Franciszek Rogaczewski – został patronem gdańskiego tramwaju. Uroczystość odbyła się 20 czerwca na przystanku tramwajowym nieopodal kościoła Chrystusa Króla w Gdańsku, gdzie ksiądz Rogaczewski był przez wiele lat proboszczem. W pierwszy weekend wakacji ruszyły przejażdżki w ramach Tram Tour 2017. W każdą sobotę i niedzielę, aż do 27 sierpnia, dwa razy dziennie na trasy wyjeżdżały zabytkowe tramwaje spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

 

 

 

 

 

LIPIEC

 

 

1 lipca 1927 roku na linię nr 4 na Stogi po raz pierwszy wyjechały tramwaje. Linię obsługiwały wagony potocznie zwane Bergmannami. Dokładnie w dniu 90. rocznicy, na gdańskie tory wyjechał ten sam tramwaj, który woził pasażerów kilkadziesiąt lat temu. Autobusy GAiT obsługiwały darmowe przejazdy podczas Dnia Otwartego Wyspy Sobieszewskiej. Francusko-niemiecka telewizja Arte przyjechała do Gdańska, by zrobić materiał o Günterze Grassie. O nobliście opowiadał historyk Mieczysław Abramowicz. Scenerię stworzył tramwaj GAiT, którego wystrój jest inspirowany życiem i twórczością zdobywcy literackiej nagrody Nobla. W połowie lipca Gdańsk odwiedziła para książęca.  Nie mieli w planach przejażdżki gdańską komunikacją miejską, jednak docenili drobny „prezent” od Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Można to zobaczyć na oficjalnym profilu pary książęcej na Twitterze.

 

 

 

 

SIERPIEŃ

 

 

Na gdańskie tory wyjechał zmodernizowany w poznańskim Modertransie tramwaj 114Na o numerze bocznym 1502.  Pojazd zyskał nowe wnętrze, rampę dla niepełnosprawnych, nowe siedzenia i oświetlenie. Tramwaj ma też na pokładzie defibrylator. Do Gdańska dotarł także ostatni z czterech modernizowanych tramwajów NGd99. W pojeździe o numerze bocznym 1004, podobnie jak w poprzednich, wymieniono elektronikę napędu i sterowania oraz okablowanie, zmodernizowano oświetlenie, ściany boczne i siedzenia pasażerskie (na wandaloodporne), wymieniono klimatyzację, zamontowano nowe drzwi. Pojazd otrzymał barwy w kolorze kremowym i nowe szyby. Pojawiło się miejsce do przewożenia roweru. Pojazd został też wyposażony w defibrylator. Przyciski dla pasażerów zostały opisane w języku Braille`a. Jest też nowe stanowisko motorniczego (pulpit, siedzenie itp.). W taborze tramwajowym pojawił się również nietypowy pojazd. Oklejony na złoto pojazd to część długofalowej kampanii promującej najważniejsze gdańskie arcydzieło w zbiorach Muzeum Narodowego. W sierpniu, dużą popularnością cieszyły się przejazdy zabytkowym tramwajem w ramach Tram Tour. To doskonały sposób na zwiedzanie Gdańska, nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców miasta. Na trasie przejazdu m.in. Europejskie Centrum Solidarności, gdański bursztynowy stadion, a także park i plaża w Brzeźnie, Opera Bałtycka i Wielka Aleja. O wszystkich atrakcjach opowiadali przewodnicy miejscy PTTK.

 

 

 

 

 

WRZESIEŃ

 

 

Wrzesień rozpoczął się od zabawy w stylu RETRO na Dolnym Mieście w Gdańsku. Były koncerty, wspaniali goście, strefa dla najmłodszych, potańcówka, a także „Ogórek z przyczepką od GAiT. Kilkanaście dni później z okien „Ogórka” można było zobaczyć wszystkie najważniejsze w Gdańsku miejsca związane z wojną obronną Września 1939 roku. Początek września to także brawurowa jazda na szpitalny oddział ratunkowy jednego z naszych kierowców. Pan Maciej pomógł pasażerce, która zasłabła w autobusie. Tradycyjnie, jak co roku z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, została uruchomiona bezpłatna linia historyczna 101, która połączyła Gdańsk z Gdynią. Na trasy wyjechały także zabytkowe tramwaje Konstal N i 102Na. Spółka GAiT prezentowała się na targach TRAKO, na których można było zobaczyć również najnowszy tramwaj Moderus Gamma, który niedługo później trafił na gdańskie tory.

 

 

 

 

 

PAŹDZIERNIK

 

 

 

Pajęczyny, duchy, dynie i strrrraszne przebrania – to wszystko można było zobaczyć we wtorek 31 października w halloweenowym tramwaju GAiT. Na tory wyjechał zabytkowy Ring. Straszyć pomagali nam gdańscy Igersi. W ramach Open House Gdańsk odbyła się wyjątkowa wyprawa “Ogórkiem” GAiT tropem ducha dawnej Stoczni Gdańskiej, śladem obiektów, które bezpowrotnie zniknęły z mapy Gdańska. Wśród poruszanych tematów znalazły się przemiany kulturowe i historyczne, akcje kulturalne i perspektywy włączenia terenów postoczniowych w tkankę miejską. Od października Gdańsk testował nowego Moderusa Gamma. Pojazd został wyprodukowany przez poznański Modertrans, jest całkowicie niskopodłogowy, klimatyzowany i wyposażony w monitoring oraz gniazda USB do ładowania telefonów komórkowych.

 

 

 

 

LISTOPAD

 

 

 

Listopad rozpoczął się od informacji o niezwykłym zachowaniu jednego z motorniczych GAiT. Jako jedyny pomógł nieprzytomnemu mężczyźnie, który zasłabł na przystanku. Jak się okazało motorniczy Karol Mielnik uratował życie starszemu mężczyźnie, który natychmiast po przewiezieniu do szpitala przeszedł operację krwiaka mózgu. Panu Karolowi gratulujemy postawy i natychmiastowej reakcji. Bardzo nas cieszy, że tacy superbohaterowie są wśród naszych pracowników.  Na początku listopada odbyła się również nietypowa wycieczka członków PSSTM. Wybrali się oni na nocny przejazd  Bombardierem NGT6 z floty GAiT. Listopad to także tradycyjnie udział naszych pojazdów w obchodach Święta Niepodległości.  Kto jechał do pracy w 1944 wzdłuż Adolf Hilter Strasse i co w gdańskim tramwaju robił Giuseppe z Italii? Kolekcja starych biletów z lat 1880-1960, będąca w posiadaniu Gdańskich Autobusów i Tramwajów, to frapująca opowieść o Gdańsku. Bilety w klaserach są przechowywane w kasie pancernej w GAiT. Czy jest szansa, że zostaną pokazane gdańszczankom i gdańszczanom? Jak tłumaczy prezes GAiT Maciej Lisicki są dwa sposoby: po pierwsze GAiT zamierza wydać album, gdzie cała kolekcja zostanie zaprezentowana i dokładnie opisana. Po drugie: gdy nadarzy się okazja, czyli na przykład jakaś okrągła rocznica firmowa, GAiT i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotują wystawę.

 

 

 

 

GRUDZIEŃ

 

 

 

Już po raz czwarty GAiT przyłączył się do świątecznej akcji „Zrób prezent – podziel się sobą”. 6 grudnia na tory ponownie wyjechał mikołajkowy tramwaj GAiT, w którym można było “podzielić się sobą”. Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką rejestrowała potencjalnych dawców szpiku. Fundacja Organiści przekonywała do idei oddawania organów do przeszczepów. Stowarzyszenie Adiutare uczyło chętnych udzielania pierwszej pomocy. W połowie grudnia w Gdańsku uruchomiono specjalny autobus, którego załoga codziennie w godzinach od 20:00 do północy świadczy pomoc osobom bezdomnym. Na pokładzie jest ratownik medyczny, który m.in. opatrzy potrzebującego człowieka. Z kolei pracownik socjalny lub dyżurny streetworker poinformują o możliwości skorzystania ze schronienia czy zaopatrzenia się w ciepłą odzież. W autobusie wydawana jest też gorąca zupa. Tramwaj Moderus Gamma, który przez 12 tygodni woził gdańszczan, 15 grudnia zakończył eksploatację testową. Pojazd w Gdańsku przejechał łącznie ponad 8 400 km, a gotowość techniczna tramwaju była bliska 100%. Już od kilku lat w Gdańsku przyjęła się tradycja, że w okresie przedświątecznym jeden z zabytkowych tramwajów spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje zyskuje niepowtarzalny wygląd. Wszystko za sprawą ponad 150 metrów lampek choinkowych, którymi przyozdabiamy pojazd. W tym roku tramwaj typu N, kursuje codziennie, po zmroku, od 19 do 23 grudnia oraz przed Nowym Rokiem od 27 do 29 grudnia. Pod koniec grudnia spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zakupiła grunty o powierzchni 5 ha pod budowę nowej zajezdni autobusowej. Znajdują się one w rejonie ulic Warszawskiej, Jabłoniowej i Armii Krajowej, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów miejskich, na których w przyszłości powstanie zajezdnia tramwajowa.