Aktualności

30 grudnia 2015

Podsumowujemy 2015 rok

Rok 2015 prawie już za nami. Czas na małe podsumowanie. Przez cały rok przejechaliśmy w sumie ponad 28,5 mln km. Codziennie gdańskie trasy obsługiwało prawie 100 składów tramwajowych i około 200 autobusów. Każdego dnia korzystało z nich około 400 tys. pasażerów. Co jeszcze działo się w gdańskim ZKM w 2015 roku możecie zobaczyć w naszym przeglądzie roku.

 

 

 

Slajd2

Po raz kolejny gdański ZKM zagrał dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poza tradycyjnym zbieraniem datków w tramwaju w tym roku wystawiliśmy na aukcję godzinną przejażdżkę osobistym tramwajem. W styczniu w Gdańsku były już wszystkie Pesy Jazz Duo. Pod koniec miesiąca wyjechały na gdańskie trasy. W rolę dyspozytora tramwajowego wcielił się na chwilę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który oficjalnie wypuścił na tory nowe pojazdy. Druga połowa miesiąca to inauguracja akcji „Ustąp miejsca”. W tramwaju linii numer 6 wolontariusze namawiali do ustępowania miejsc siedzących osobom starszym, niepełnosprawnym, kobietom ciężarnym i rodzicom z małymi dziećmi. We wszystkich gdańskich tramwajach wydzielone zostały dodatkowe miejsca dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. W styczniu rozstrzygnęliśmy jeden konkurs (na najlepsze zdjęcie świątecznego tramwaju), a zaraz potem ogłosiliśmy następny. Tym razem skierowany do dzieci, które za zadanie miały napisać bajkę o gdańskich tramwajach.

 

 

Slajd3

Luty rozpoczął się od spełniania marzeń niepełnosprawnego Oskara, który chciał z bliska zobaczyć jak działa tramwaj i na czym polega praca motorniczego. W Walentynki, zakochani, ale także ci, którzy szukają swojej drugiej połówki, mogli bezpłatnie skorzystać z przejażdżki historyczną N-ką. Na pokładzie na wszystkich czekali motorniczowie ubrani w historyczne mundury, którzy dla każdego przygotowali słodkie niespodzianki. W drugiej połowie lutego pożegnaliśmy pierwszą partię starych wagonów 105Na. Z zajezdni w Nowym Porcie wyjechało po jednym wagonie z 1979 i 1984 roku oraz po dwa z 1985 i 1986 roku. ZKM sprzedał w sumie 32 najbardziej wysłużone tramwaje 105Na. Tymczasem na zajezdni Wrzeszcz trwa kolejny etap modernizacji. Powstają nowe tory dojazdowe do wybudowanych wcześniej obiektów, a także nowe miejsca postojowe dla tramwajów. Wszystkie prace modernizacyjne odbywają się przy normalnie funkcjonującej zajezdni. Pod koniec lutego rozpoczęliśmy testy nowoczesnego Mercedesa Conecto G. Testy potrwały do drugiej połowy marca.

 

 

Slajd4

Na początku marca do Gdańska przyjechał pierwszy (z 16 wagonów, jakie ZKM kupił od niemieckiego przewoźnika KVG Kassel) zmodernizowany w poznańskim Modertransie tramwaj N8C. Kolejne dwa wagony przyjechały do Gdańska pod koniec miesiąca. W Dniu Kobiet na trasy wyjechała zabytkowa N-ka. Podczas podróży dziennikarze Radia Gdańsk zbierali życzenia z okazji święta wszystkich Pań. Najładniejsze i najbardziej oryginalne życzenia wyemitowano na antenie. Dodatkowo każda z Pasażerek wyjątkowego tramwaju dostała od nas kwiaty.

 

 

Slajd5

Również kwiecień rozpoczął się od przyjazdu do Gdańska kolejnego zmodernizowanego tramwaju N8C. Kolejne dwa przyjechały pod koniec miesiąca. W drugiej połowie miesiąca zakończyła się wymiana ramp dla niepełnosprawnych we wszystkich dwukierunkowych PESACH JAZZ DUO. Zmienione platformy zostały zamontowane na prośbę organizacji działającej w imieniu osób niepełnosprawnych.

 

 

Slajd6

Od długiego majowego weekendu na gdańskie tory tramwajowe wyjeżdżają tylko pojazdy niskopodłogowe lub częściowo niskopodłogowe. Tak będzie we wszystkie weekendy. W każdą sobotę, niedzielę i święta nie zobaczymy już na trasach wysłużonych składów tramwajowych – 105Na. Na początku maja, po bardzo szczegółowych i drobiazgowych testach homologacyjnych, na trasy wyjechały dwa pierwsze tramwaje N8C, które Gdańsk kupił od niemieckiego przewoźnika z Kassel. Także w tym roku gdański ZKM włączył się w Europejską Noc Muzeów. W tym roku, do gdańskich muzeów można było dotrzeć zabytkową N-ką oraz 102-ką. W połowie maja pokazaliśmy jak zmieniła się zajezdnia Wrzeszcz i na jakim etapie są prace modernizacyjne, które rozpoczęły się w 2010 roku. Pierwszy etap obejmował między innymi remont hali do przeglądów technicznych, uruchomienie nowej myjni tramwajowej, podnośników ułatwiających przegląd pojazdów oraz nowoczesnej tokarki podtorowej. W kolejnym etapie powstały tory dojazdowe do wybudowanych wcześniej obiektów, a także nowe miejsca postojowe. Trwają także przygotowania do powstania komory lakierniczej. Maj zakończyliśmy hucznie Dniem Dziecka na PGE Arenie. W tym roku na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji, a wśród nich m.in. ścieżka przygody z nagrodami, zabytkowe i nowoczesne autobusy, pokazy straży pożarnej i policji, występy wokalne i taneczne, dzień otwarty stadionu, a na koniec koncert gwiazdy, Saszan.

 

 

Slajd7

Na początku czerwca przypominaliśmy o zasadach działania klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej. 80% autobusów i 38% tramwajów w Gdańsku jest  wyposażonych w klimatyzację. To najlepszy wynik w Polsce! W czerwcu do Gdańska dotarły też kolejne zmodernizowane tramwaje N8C z Kassel. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego odbyła się gala finałowa konkursu „Mój gdański tramwaj” dla uczniów gdańskich szkół podstawowych i przedszkoli. Pod koniec miesiąca po raz kolejny wystartował Tram Tour. W każdą sobotę i niedzielę wakacji mieszkańcy miasta i turyści mogli wybrać się na nietypowe wycieczki po Gdańsku. Razem z przewodnikiem miejskim PTTK dwa razy dziennie kursował zabytkowy tramwaj do Latarni Morskiej w Nowym Porcie. Koniec czerwca to promocja książki „Gdańsk w tramwajach i autobusach” – pierwszej tak bogato ilustrowanej historii powojennej komunikacji miejskiej w Gdańsku, a także zapowiedź zakupów nowych tramwajów i autobusów dla Gdańska. W najbliższych latach flota gdańskiego ZKM wzbogaci się o 69 nowych autobusów i 33 nowe tramwaje.

 

 

Slajd8

Na początku lipca podsumowaliśmy konkurs „Oceń ZKM i wygraj bilet miesięczny”. Rozdaliśmy kilkadziesiąt biletów miesięcznych i paczek z gadżetami. Dzięki głosom pasażerów, wyróżniliśmy też kilkunastu kierowców i motorniczych. Do Gdańska przyjechały kolejne zmodernizowane tramwaje N8C z Kassel. Wśród nich perełka – jeden ze modernizowanych tramwajów, został pomalowany tak, jak gdańskie tramwaje w okresie międzywojennym. Inspiracją dla tramwaju jest twórczość Guntera Grassa. Na początku lipca testowaliśmy najnowocześniejszy w Polsce autobus miejski produkowany seryjnie – autobus marki Mercedes Benz Citaro 628 02. Podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika gdański ZKM uruchomił specjalną, darmową linię park&ride (P&R). W każdą sobotę i niedzielę kursowała ona na trasie Amber Expo – Brama Wyżynna.

 

 

Slajd9

W sierpniu do Gdańska przyjechały dwa ostatnie zmodernizowane w poznańskim Modertransie tramwaje N8C, kupione od niemieckiego przewoźnika z Kassel. Dzięki nowym zakupom (PESA Swing, PESA Jazz Duo), a także modernizacji tramwajów N8C z Dortmundu i z Kassel, Gdańsk, po raz kolejny, mógł się pochwalić jedną z najlepszych i najnowocześniejszych flot tramwajowych w Polsce. Odsetek tramwajów niskopodłogowych i częściowo niskopodłogowych jest u nas najwyższy w kraju i wynosi obecnie prawie 81%. 26 sierpnia z pętli Siedlce ruszył pierwszy tramwaj z pasażerami. Chwilę wcześniej powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Gdańsku uroczyście wręczył prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi urzędowe potwierdzenie, że trasa nadaje się do użytku. Na trasie Siedlce  – PKM Brętowo tramwaj ma do pokonania 4,5 km, jedzie także po 360 metrowej estakadzie prawie 11 metrów nad ziemią. Pod koniec sierpnia odbyły się ostatnie w tym roku przejazdy linii turystycznej Tram Tour, które wcześniej zostały uznane przez Radio Gdańsk hitem sezonu letniego w Gdańsku.

 

 

Slajd10

Miesiąc rozpoczął się od ustawienia na ul. Wróblej w Gdańsku tramwaju 105Na. Tym samym po kilkunastu latach tramwaj znów wrócił na Dolne Miasto. Nie był to jednak początek nowego połączenia tramwajowego, ale lokalna atrakcja turystyczna, która będzie wykorzystywana jako miejsce kulturalne i informacyjne. W połowie miesiąca promowaliśmy transport zbiorowy. Uruchomiona została bezpłatna historyczna linia 101, która połączyła Gdańsk z Gdynią, a w dzień bez samochodu po raz kolejny zachęcaliśmy właścicieli samochodów do korzystania z komunikacji miejskiej. Pod koniec września testowaliśmy minibusa Mercedes i jak co roku zaprosiliśmy do autobusowej czytelni w zabytkowym Ikarusie ZKM w ramach akcji „(Za)czytani w Gdańsku”. Kilka dni później na gdańskich przystankach tramwajowych i autobusowych pojawiła się darmowa wypożyczalnia książek – „Czytaj PL!”. W ostatnich dniach września zajezdnia tramwajowa ZKM zmieniła się w plan filmowy. Powstawały tam zdjęcia do krótkometrażowego filmu fabularnego – Przypadek jest niezrozumiałym ciągiem zdarzeń. Film wzorowany jest na opowiadaniu Etgara Kereta – Historia o kierowcy autobusu, który chciał być Panem Bogiem. W filmie jednak poznajemy kierowcę nie autobusu, a tramwaju. Zdjęcia w Gdańsku potrwały do 1 października.

 

 

Slajd11

W całym Gdańsku zaczyna obowiązywać pogotowie zimowe. Jak co roku, specjalne zimowe przeglądy floty tramwajowej i autobusowej, w gotowości czarownice do odśnieżania torów i przecieraki do oczyszczania sieci trakcyjnej z lodu, specjalne zimowe paliwo do autobusów, które umożliwia pracę silników przy temperaturze do -30 st. C – to tylko niektóre z działań zimowych, jakie przeprowadza Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku w związku z Akcją Zima 2015/2016. Jeden z zabytkowych tramwajów gdańskiego ZKM – Bergmann z 1927 r. –  wziął udział w terenowej grze historycznej pt. Akcja „N” w Nowym Porcie, zorganizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej z okazji Dnia Podziemnego Państwa Polskiego. Na trasy wyjeżdża tramwaj N8C z Kassel o numerze bocznym 1161, pomalowany tak, jak gdańskie tramwaje w okresie międzywojennym. Tramwaj jest wyjątkowy nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Jego wystrój inspirowany jest życiem i twórczością Guntera Grassa. W kremowo-niebieskim tramwaju znajdziemy więc fragmenty książek pisarza, grafiki przedstawiające postacie z jego powieści, a na suficie możemy prześledzić oś życia Grassa. Koniec października to przygotowania do komunikacyjnych zmian w ruchu w związku ze świętem zmarłych. Na trasach pojawiło się wtedy ponad 50 dodatkowych składów tramwajowych i ponad 60 dodatkowych autobusów ZKM.

 

 

Slajd12

Jak co roku 11 listopada w Gdańsku odbyła się Parada Niepodległości, w której udział wzięły pojazdy zabytkowe, w tym nasz zabytkowy Jelcz 043 tzw. ”Ogórek” z 1984r. Prawdziwe tłumy ludzi, odwiedzających gdański Nowy Port przy okazji festiwalu Narracje, podziwiały, a także wybrały się na przejażdżkę nietypowym iluminowanym tramwajem. Zabytkowa N-ka przez dwa dni zmieniła się nie do poznania. Mobilną instalację przygotował Jon Irigoyen. Pod koniec miesiąca Stanisława Przybyszewska, pisarka, a przede wszystkim kobieta o niezwykłym życiu, o której do dziś krążą legendy,  dołączyła 27 listopada do grona patronów gdańskich tramwajów. Już od pięciu lat Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, nadaje swoim tramwajom imiona.

 

 

 

Slajd13

Tradycyjnie z okazji 6 grudnia gdański ZKM zaprosił na przejażdżki mikołajkowym tramwajem. Na pokładzie wagonu historycznego N, można było spotkać Mikołaja ze słodkimi niespodziankami. Popołudniową porą na trasy ruszyła natomiast rozświetlona Pesa, w której odbyła się akcja „Zrób prezent  – podziel się sobą”. Koniec grudnia to czas świątecznego tramwaju. Już od kilku lat w Gdańsku przyjęła się tradycja, że w okresie przedświątecznym jeden z zabytkowych tramwajów Zakładu Komunikacji Miejskiej zyskuje niepowtarzalny wygląd. Wszystko za sprawą ponad 150 metrów lampek choinkowych, którymi przyozdabiamy pojazd. W tym roku tramwaj typu N, kursował codziennie, po zmroku, od 16 do 23 grudnia.