Aktualności

30 grudnia 2016

Podsumowujemy 2016 rok

Rok 2016 prawie już za nami. Czas na małe podsumowanie. Przez cały rok przejechaliśmy w sumie ponad 28,5 mln km. Codziennie gdańskie trasy obsługiwało prawie 100 składów tramwajowych i około 200 autobusów. Każdego dnia korzystało z nich około 460 tys. pasażerów.

 

 

 

Bez tytułu

 

 

 

 

Co jeszcze działo się w gdańskim Zakładzie Komunikacji Miejskiej w 2016 roku możecie zobaczyć w naszym przeglądzie roku.

 

 

 

 

STYCZEŃ_2016
Styczeń 2016
Po raz kolejny gdański ZKM zagrał dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki współpracy z Pomorskim Stowarzyszeniem Sympatyków Transportu Miejskiego zostały uruchomione specjalne linie komunikacji miejskiej, które połączyły całe Trójmiasto. Jedna z nich, na trasie Gdańsk – Sopot, obsługiwana była przez zabytkowego „Ogórka” ZKM. Także w styczniu rozstrzygnięty został konkurs na najlepsze zdjęcia Christmas Tram z 2015 roku.

 

 

 

 

LUTY_2016

Luty 2016
W lutym, po 30 latach stacjonowania w Krakowie, do Gdańska wrócił historyczny wagon Ring wyremontowany przez krakowskie MPK. To prawdziwy unikat -wyprodukowano zaledwie 6 sztuk z tej serii (Tw269). Powstały z myślą o obsłudze trasy z Łąkowej do nowej wówczas krańcówki w ciągu al. Legionów. Potoczna nazwa tramwaju Ring pochodzi właśnie od przedwojennej nazwy ul. Kościuszki – Ringstrasse. Zanim tramwaj przyjechał do Gdańska, miał do wypełnienia ważną misję w Krakowie. Na przełomie stycznia i lutego odbyła się tam akcja „Gdańsk Zaprasza”, której największą atrakcją był właśnie Ring, przemianowany na te dni na „AMBER TRAM”. Również, jak co roku na święto zakochanych, na gdańskie trasy wyjechała zabytkowa N-ka.

 

 

 

 

MARZEC_2016

Marzec 2016
Na początku marca ruszyła nowa strona internetowa Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Odmieniona witryna to przede wszystkim bogata galeria zdjęć wykonanych przez miłośników pojazdów komunikacji miejskiej. 8 marca to święto wszystkich pań, a w tym roku szczególne dla pań za sterami tramwajów, ponieważ minęło równo sto lat od kiedy pierwsza kobieta została motorniczą gdańskich tramwajów.  Dziś gdański ZKM zatrudnia 71 pań motorniczych. Statystyczna motornicza w Gdańsku ma na imię Ewa (6 pań), Anna albo Sylwia (po 4 panie), ma 41 lat i średnio pracuje jako motornicza od 9 lat. W marcu zapowiedzieliśmy także przetargi na nowe autobusy dla Gdańska. Zostały one rozpisane na początku kwietnia.

 

 

 

 

 

KWIECIEŃ_2016

Kwiecień 2016
Kwiecień to uruchomienie przejazdu przez tunel pod Martwą Wisłą, a także nowej rowerowej linii autobusowej nr 258.  Na potrzeby obsługi tej linii zmodernizowane zostały dwa autobusy Solaris Urbino 12. Mogą każdorazowo przewieźć do 8 rowerów – 6 na specjalnych stojakach i 2 – w sposób tradycyjny. Bohaterem kwietnia został Arkadiusz Guenther – kierowca autobusu linii 262 w Gdańsku, który zatrzymał wypełniony pasażerami autobus i udzielił pomocy mężczyźnie, który leżał przy drodze w kałuży krwi. Gdyby nie jego natychmiastowa reakcja, mężczyzna najprawdopodobniej wykrwawiłby się na śmierć. Kwiecień to także zapowiedź pojawienia się w gdańskich tramwajach defibrylatorów. Urządzenia będą na tyle proste w obsłudze, by mogły z nich skorzystać osoby nawet bez przeszkolenia medycznego. W przypadku zatrzymania krążenia z pomocą defibrylatorów można uratować życie. Na początek pojawią się one w remontowanych niskopodłogowcach, a docelowo we wszystkich tramwajach.

 

 

 

 

 

MAJ_2016

Maj 2016
Rozstrzygnięty został przetarg na modernizację wspomnianych wcześniej pierwszych gdańskich niskopodłogowców. Tramwaje wyremontuje firma Modertrans z Poznania. Modernizację przejdą cztery wagony NGd99 (numery boczne 1001-1004) oraz jeden tramwaj 114Na (numer boczny 1502). W odróżnieniu od zmodernizowanego już tramwaju 114Na (numer boczny 1501), w tym drugim zostanie zachowane jak najwięcej elementów oryginalnych. Oficjalnej prezentacji doczekał się tramwaj Ring. Niemal 90-letni pojazd w zupełnie nowej odsłonie wrócił z Krakowa  do Gdańska na początku tego roku. Został gruntownie zmodernizowany przez pracowników krakowskiego MKP, którzy podczas prezentacji tramwaju opowiadali o jego renowacji. Pod koniec maja rozstrzygnięty został przetarg na zakup 9 autobusów standardowych (12m) oraz 9 pojazdów przegubowych (18m), a także w przetargu na zakup 3 midibusów. Dostarczy je do Gdańska firma EvoBus Polska.  Ostatni weekend maja dedykowany był dzieciom. Z okazji ich święta na Stadionie Energa Gdańsk odbył się festyn rodzinny „Gdańsk Dzieciom”.

 

 

 

 

 

CZERWIEC_2016

Czerwiec 2016
W czerwcu podpisaliśmy umowę na dostarczenie do Gdańska 21 nowych Mercedesów-Benz Citaro. Pod koniec miesiąca ruszyły przejażdżki zabytkowymi tramwajami w ramach Tram Tour 2016. W tym roku, w odróżnieniu od lat poprzednich, na trasy o określonych porach, wyjeżdżały dwa zabytkowe tramwaje. Zabytkowe tramwaje kursowały także podczas Festiwalu Fląder i Present Performance w gdańskim Brzeźnie.  Na trasy wyjechał Ring oraz Bergman.  Połowa czerwca to także 22 rocznica rozpoczęcia eksploatacji mercedesów O405N. Były to pierwsze w polskiej komunikacji miejskiej pojazdy niskopodłogowe. Do dziś mercedesy kupione w 1994 roku przejechały prawie 21 mln km. Jeden z nich, już wkrótce trafi do taboru historycznego gdańskiego ZKM.

 

 

 

 

 

LIPIEC_2016

Lipiec 2016
222 autobusy i 127 zestawów tramwajowych – każdy z tych pojazdów można zobaczyć na naszej stronie internetowej. W zakładce FIRMA – POJAZDY prezentujemy wszystkie tramwaje i autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Galerie pojazdów można przeglądać po numerach bocznych. Połowa lipca to wielka ulewa, podczas której ucierpiały również gdańskie tramwaje.

 

 

 

 

sieerpien_2016

Sierpień 2016
W sierpniu minęło 120 lat od uruchomienia w Gdańsku pierwszej linii tramwaju elektrycznego. Stało się to dokładnie 12 sierpnia 1896 roku. Bohaterem miesiąca okazał się kierowca Pan Radosław. Młodej dziewczynie tuż przed pasami „ucieka” deskorolka. Bez chwili zastanowienia rzuca się w pogoń za zgubą, nie patrząc na to, co się dzieje w koło niej. Ta historia nie skończyła się tragicznie tylko dzięki refleksowi kierowcy miejskiego autobusu. Całe zdarzenie nagrała kamera zamontowana na jednym z samochodów.
Kierowcy, Panu Radosławowi, gratulujemy refleksu!

 

 

 

 

wrzesien_2016

Wrzesień 2016
10 lat działalności świętowało Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego. Na naszych pojazdach pojawiły się informacje o czasach odjazdów z przystanków początkowych. Nasz „Ogórek” wziął udział w zabawie w stylu retro.
Na targach InnoTrans w Berlinie pokazaliśmy nowy pojazd manewrowy dla ZKM . Mercedes-Benz Unimog model U 423 zbudowany został na bazie samochodu ciężarowego, i wyposażony zostanie w silnik o mocy 231 KM, spełniający najwyższe normy emisji spalin Euro VI. Będzie miał 7 m długości, 2,3 m szerokości i 1,9 m wysokości. Maksymalna prędkość, z jaką będzie mógł poruszać się po drogach to 85km/h, natomiast po torach będzie mógł jeździć z prędkością minimum 30km/h. Może on poruszać się zarówno po szynach, jak i po jezdni. Wykorzystywany będzie przy usuwaniu awarii tramwajowych.

 

 

 

 

pazdziernik_2016

Październik 2016
Nasz autobus brał udział akcji służb ratowniczych w Sopocie. Na nasze zajezdnie zaprosiliśmy ekipę IgersGdańsk. Wszystkie zdjęcia, które powstały tego dnia można zobaczyć używając #instameetZKM. Spełniliśmy marzenia 17-letniego Kuby z Gdańska, który mógł z bliska przyjrzeć się temu, jak „od kuchni” funkcjonuje komunikacja miejska w Gdańsku. Odwiedził m.in. zajezdnię Wrzeszcz. Kuba jest fanem komunikacji, któremu choroba nie przeszkadza w realizacji marzeń. Najstarsza, polska szkoła w Gdańsku świętowała swoje 90 urodziny. Jako jedyna placówka ma „swoje” trzy tramwaje. Uczyli w niej bowiem Marian Seredyński, Alf Liczmański i Szczepan Pilecki. Z okazji jubileuszu, uczniowie placówki wybrali się na wycieczkę po mieście tramwajem imienia Szczepana Pileckiego.

 

 

 

 

listopad_2016

Listopad 2016
Niemiecka telewizja NDR wyemitowała program o Gdańsku. Prezenterka Kristin Recke zwiedzała miasto podróżując zabytkowym Bergmannem Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. W reportażu przedstawiono m.in. historię jednego z naszych motorniczych. Jak co roku, nasz „Ogórek” wziął udział w Parada Niepodległości.

 

 

 

 

grudzień 2016

 

Grudzień 2016
Kilkadziesiąt osób, które nauczyły się udzielania pierwszej pomocy, jeszcze więcej tych, którzy zdecydowali się zapisać do banku dawców szpiku, do tego kilogramy rozdanych słodyczy i setki mikołajkowych czapek. Już po raz trzeci gdański ZKM przyłączył się do świątecznej akcji „Zrób prezent – podziel się sobą”. Święty Mikołaj, jak co roku 6 grudnia, wybrał się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem po Gdańsku. Pomocnikami Mikołaja zostali członkowie PSSTM.

Grudzień to także nasz najjaśniejszy projekt, czyli świąteczny tramwaj ZKM. Oświetlona setkami lampek choinkowych N-ka podróżowała po Gdańsku przez cały przedświąteczny tydzień. Końcówka roku to także gwiazdkowy prezent dla gdańszczan. Po mieście zaczęły jeździć nowe Mercedesy Citaro.

 

 

 

Szczęśliwego Nowego Roku!