Aktualności

23 września 2016

Pojazd dla ZKM na InnoTrans 2016 w Berlinie

Trwają targi InnoTrans 2016 w Berlinie. Można na nich zobaczyć nowy pojazd ratowniczo-manewrowy, który już wkrótce trafi do gdańskiego ZKM.

 

Mercedes-Benz Unimog model U 423 zbudowany został na bazie samochodu ciężarowego, i wyposażony zostanie w silnik o mocy 231 KM, spełniający najwyższe normy emisji spalin Euro VI. Będzie miał 7 m długości, 2,3 m szerokości i 1,9 m wysokości. Maksymalna prędkość, z jaką będzie mógł poruszać się po drogach to 85km/h, natomiast po torach będzie mógł jeździć z prędkością minimum 30km/h. Może on poruszać się zarówno po szynach, jak i po jezdni. Wykorzystywany będzie przy usuwaniu awarii tramwajowych. Wyposażony będzie w zabudowaną kabinę do przewozu obsługi i sprzętu ratownictwa technicznego, a także system umożliwiający oświetlenie pola pracy. Dzięki zamontowanej wyciągarce linowej będzie mógł wyciągać samochody z torowisk, a dzięki wyposażeniu w specjalistyczny zestaw podnośników hydraulicznych wspomoże inny sprzęt do wkolejania tramwajów w przypadkach skomplikowanych wykolejeń wagonów.

 

 

 

IMG_3059

Fot. Mariusz Uziębło

 

 

IMG_3058
Fot. Mariusz Uziębło
 

Pojazd został wyprodukowany w Niemczech i trafi do Gdańska w  październiku 2016 roku. Koszt zakupu to 1 589 000 zł netto.
InnoTrans to największe na świecie targi poświęcone przede wszystkim transportowi szynowemu. To także miejsce spotkań producentów, przedstawicieli publicznych i prywatnych przedsiębiorstw komunikacyjnych, inżynierów, decydentów z samorządów i ministerstw transportu z całego świata, a także pasjonatów kolejnictwa.  Targi InnoTrans 2016 odbędą się od 20 do 25 września w Berlinie.

 

 

IMG_3057

Fot. Mariusz Uziębło