Aktualności

12 maja 2021

Poluzowanie limitów w komunikacji miejskiej

Od soboty 15 maja większa liczba pasażerów będzie mogła jednocześnie podróżować autobusem i tramwajem.

 

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 15 maja do 5 czerwca pojazdami komunikacji miejskiej podróżować będzie mogło jednocześnie maksymalnie tyle osób ile wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe. Obecnie limity liczby przewożonych pasażerów w transporcie zbiorowym wynoszą 30% pojemności pojazdów.

 

Jak będę teraz wyglądać limity pasażerów ?
Dla przykładu, do piątku 14 maja. tramwajem typu Pesa Jazz (o łącznej liczbie miejsc wynoszącej 214) jednocześnie podróżować mogą 64 osoby, a od soboty będzie to już 107 osób. Autobusem standardowym Mercedes Citaro (łączna liczba miejsc – 91) obecnie jechać może 27 osób, od soboty – 45. Natomiast autobusem przegubowym Mercedes Citaro G, który może pomieścić 141 osób, zamiast 42 pasażerów jak dotychczas, od soboty 15 maja będzie mogło jednocześnie podróżować 70 osób.

Zaktualizowane informacje na temat dopuszczalnej liczby pasażerów będą umieszczone na drzwiach pojazdów.

 

Nadal obowiązywać będzie strefa buforowa oddzielająca osobę prowadzącą pojazd od pasażerów. Nie będzie także możliwości zakupu karnetów biletowych. Prosimy o korzystanie z  automatów biletowych oraz aplikacji mobilnych. Lista biletomatów wraz z lokalizacją dostępna jest na stronie ZTM. Jak kupić bilet przez aplikację?

 

Drzwi na przystankach wciąż będą otwierane automatycznie – nie dotyczy to przystanków na żądanie.