Aktualności

13 maja 2019

Powrót do przeszłości – tramwajem Konstal 105Na prosto do czerwca 1989

Od poniedziałku 13 maja na gdańskich torach można spotkać pierwszy z trzech wagonów tramwajowych Konstal 105Na w dawnych barwach. To nawiązanie do zbliżającej się daty 4 czerwca – Święta Wolności i Solidarności, czyli 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

 

 

Docelowo spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje przygotuje trzy wagony tramwajowe 1300+1299+1309. Skąd ten wybór i dlaczego?

 

 

– Te konkretne wagony przeszły modernizację, mają drzwi starego typu, czyli przeszklone są w nich obie połówki, a więc wyglądają prawie tak, jak wozy jeżdżące po naszym mieście, gdy w 1989 roku zaczynał się w naszym kraju przełom – mówi Sebastian Zomkowski, p.o. dyrektora ZTM w Gdańsku. – Wagony 1299 i 1300 pochodzą z września 1982 roku, a wagon 1309 jest z marca 1983 roku. Te pojazdy to bezcenni świadkowie historii, pomost łączący teraźniejszość z tamtym burzliwym politycznie okresem. Stąd i pomysł, by w ten sposób gdańska komunikacja miejska nawiązała do wydarzeń czerwcowych i włączyła się w obchody pierwszych wolnych wyborów – podkreśla Zomkowski.

 

 

 

 

 

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Sebastiana Zomkowskiego.

 

 

 

Co ważne, zmiana kolorystyki odbyła się praktycznie bez dodatkowych kosztów, w ramach cyklicznej odnowy powłoki lakierniczej. Jest to malowanie klasyczne „kremowo-czerwone”, wg schematu, który obowiązywał od początku lat 50. ubiegłego wieku (wraz z dostawą pierwszych powojennych fabrycznie nowych pojazdów krajowej produkcji) do 1996 r.

 

 

 

Jak przedstawia się ten schemat? Używając fachowej terminologii: górna połowa pudła i całe płaty drzwi to kolor RAL1015 (Hellelfenbein), dolna połowa pudła to RAL3002 (Carmine Red), do tego ozdobne szare listwy i czarne zderzaki. Dwa herby Miasta Gdańska umieszczone są z dwóch stron pudła, między pierwszym, a drugim oknem (w osi pionowej pantograf – rama okienna – czop skrętu wózka). Dodatkowo, na każdym wagonie, znajdą się cztery numery taborowe, w czcionce „kanciastej”, umieszone z obu stron pudła, nad pierwszym wózkiem, pod herbem. Kolejne znajdą się pośrodku ścian: przedniej i tylnej. Na wozach nie zostanie zamieszczone logo ani organizatora (ZTM), ani operatora pojazdu (GAiT).

 

 

Trzy stylowe, klasyczne wozy 105Na to nie tylko nawiązanie do najnowszej historii naszego kraju, ale i same w sobie stanowią unikatową atrakcję.

 

– Już dziś dochodzą do mnie sygnały od miłośników komunikacji miejskiej nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy, że te trzy wagony będą dla nich stanowić cel wyprawy do Gdańska w najbliższym czasie – dodaje Sebastian Zomkowski.