Aktualności

16 stycznia 2019

Pożegnanie Prezydenta Pawła Adamowicza

Zmarłego prezydenta Gdańska pożegnamy w sobotę 19 stycznia o godz. 12.00. W piątek oraz w dniu pogrzebu komunikacja miejska będzie bezpłatna. Przed pogrzebem, 17.01 o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona trumna z ciałem śp. Pawła Adamowicza. Mieszkańcy będą żegnać w ten sposób włodarza miasta do 18.01 do godz. 15.00. Następnie trumna zostanie przeniesiona do miejsca pochówku – Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

 

 

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 

– w piątek oraz w dniu pogrzebu komunikacja miejska będzie bezpłatna

 

– uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na telebimach rozmieszczonych na terenie miasta

 

– zachęcamy do zrezygnowania z przynoszenia kwiatów i zniczy – we wszystkich miejscach, w których będziemy żegnać zmarłego, rozstawione zostaną puszki, z których datki zostaną przekazane na Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

 

 

Fot. D. Paszliński/gdansk.pl

 

 

 

Uroczystości pogrzebowe śp. prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza

 

Uroczystości rozpoczną się w czwartek uroczystą Sesją Rady Miasta Gdańska o godz. 15.00 w Dworze Artusa z udziałem radnych wszystkich kadencji. Od godziny 17.00 trumna śp. prezydenta Pawła Adamowicza będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Ogrodzie Zimowym. Tam również będzie wystawiona księga kondolencyjna. Stamtąd w piątek o godz. 17.00 trumna zostanie wyniesiona, i w kondukcie żałobnym ruszy ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej, gdzie będzie wystawiona do godz. 24.00.

 

Msza pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 12.00 w sobotę w Bazylice Mariackiej.

 

O godz. 12.00 pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się msza święta pogrzebowa za tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska. – Zgodnie z wielowiekową tradycją panującą w Gdańsku oraz przychylając się do prośby Rodziny, a także do inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów docierających do nas w tych dniach Pan Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej – poinformował. Trumna z ciałem śp. prezydenta Pawła Adamowicza zostanie poddana kremacji. Urna z prochami zostanie złożona w Bazylice Mariackiej.

 

 

Zastępca prezydenta Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała o nieprzynoszenie zniczy i kwiatów a zamiast tego wsparcie dwóch dzieł, żywych pomników pamięci Pana Prezydenta. Poinformowała, że zgodnie z wolą Rodziny, we wszystkich miejscach, gdzie będzie można pożegnać Prezydenta będą wolontariusze z puszkami i będzie można przeznaczyć pieniądze na hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. – Paweł Adamowicz – jak wiemy wszyscy – te dwa dzieła w sposób bardzo szczególny umiłował. Dodała, że Rodzina bardzo prosi o nieskładanie kondolencji. Aleksandra Dulkiewicz podziękowała również za wszystkie wyrazy solidarności, wsparcia w imieniu przede wszystkim Rodziny i swoim własnym. Zapewniała, że miasto będzie starało się umożliwić mieszkańcom jak najszersze uczestnictwo we mszy świętej w Bazylice Mariackiej. Uroczystości będzie można obserwować m.in. na telebimach na terenie miasta.

 

 

 

W związku z uroczystościami pogrzebowymi śp. Prezydenta Pawła Adamowicza, w dniach 18-19.01.2019 gdańska komunikacja miejska będzie bezpłatna i będzie funkcjonować wg zmienionych zasad.

 

 

Na podstawie §7 ust 1 pkt 18 UCHWAŁY Nr XXXV/988/09 Rady Miasta Gdańska z dnia 23 kwietnia 2009 roku w sprawie ustalenia zasad taryfowych, cen za przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego oraz wysokości opłat dodatkowych i opłat manipulacyjnych, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego postanawia wprowadzić zasadę bezpłatnych przejazdów środkami gminnego transportu zbiorowego. Zasada ta obowiązuje w dniach od piątku 18.01.2019 godz. 00:00 do soboty, 19.01.2019 godz. 23:59.

 

 

APEL: spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy na obszarze całego miasta, w szczególności Śródmieścia. Prosimy nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, tylko zaplanować podróż nawet na godziny poranne!

 

 

Zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych linii:

 

 

• PIĄTEK, 18.01.2019

 

Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.
Linia 130: w godzinach popołudniowych, w czasie formowania i przejścia konduktu pogrzebowego z ECS do Bazyliki Mariackiej, trasa tej linii zostanie skrócona do Dworca Głównego. Autobusy tej linii nie będą kursować na odcinku Dworzec Główny-Wałowa.

 

Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy, ważnych w okresie nauki szkolnej.

 

 

• SOBOTA, 19.01.2019

 

Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.

 

 

Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych sobotnich rozkładów jazdy z zasileniami na wybranych liniach.

 

W godzinach 08:00-18:00 zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania linii tramwajowych 8, 9, 12 i autobusowych 154, 167 i 210. Uruchomiona zostanie linia tramwajowa 7:
– linie 7, 8, 9, 12: co 10 minut
– linia 154: co 7,5 minut
– linia 167: co 15 minut
– linia 210: co 20 minut.

 

 

W przypadku dużej frekwencji, zostaną uruchomione dodatkowe kursy na innych liniach tramwajowych i autobusowych – w zależności od potrzeb.

 

 

Przypominamy, że dojazd do Śródmieścia jest możliwy również pociągami SKM, która w tym dniu będzie funkcjonować wg sobotniego rozkładu jazdy, tj. co 10 minut.

 

 

W piątek w godzinach popołudniowych i w sobotę ZKM Gdynia również uruchamia własną linię autobusową 101 na trasie z dworca kolejowego Gdynia przez Oliwę –Wrzeszcz do Śródmieścia SKM w Gdańsku. Linia jest również bezpłatna. Rozkład jazdy dostępny na stronie www.zkmgdynia.pl i www.ztm.gda.pl

 

 

UWAGA. DARMOWA KOMUNIKACJA DOTYCZY WYŁĄCZNIE LINII TRAMWAJOWYCH I AUTOBUSOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ ZTM GDAŃSK ORAZ LINII AUTOBUSOWEJ 101.

 

 

 

Wszelkie informacje odnośnie uroczystości pogrzebowych i zmian organizacji ruchu oraz komunikacji dostępne na www.gdansk.pl