Aktualności

23 marca 2020

Nowe zasady i zmiany w komunikacji miejskiej. AKTUALIZACJA

Informujemy i przypominamy o nowych zasadach i zmianach w gdańskiej komunikacji miejskiej.

 

 

Drzwi otwierane zdalnie
Od 6. marca wszystkie drzwi w autobusach i tramwajach są otwierane zdalnie przez prowadzących pojazdy. Tym samym pasażerowie nie muszą mieć kontaktu z przyciskami otwierania drzwi, a pojazdy są skuteczniej wietrzone.

 

 

Brak możliwości zakupu biletów w pojeździe
10. marca, decyzją Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zawieszona została sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w autobusach i tramwajach w Gdańsku. Oznacza to, że nie zakupimy obecnie biletów u kierowców i motorniczych.

 

 

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku rekomenduje zakup biletów na przejazd pojazdami komunikacji miejskiej: przez dedykowane aplikacje mobilne dostępne w smartfonach, w automatach biletowych, w sieci placówek handlowych oraz w automatach Open Payment System (w pojazdach linii 110 i 210).

 

(!) Od poniedziałku, 16. marca Punkty Obsługi Klienta ZTM w Gdańsku są nieczynne do odwołania. Więcej informacji na stronie ZTM

 

 

Strefy wydzielone
W pojazdach komunikacji miejskiej (w autobusach i w tramwajach) wydzielone zostały strefy niedostępne dla pasażerów. Wyłączona tym samym została możliwość wsiadania i wysiadania przez przednie drzwi pojazdów przez pasażerów.

 

Nowe zasady obowiązują do odwołania.

 

 

Codzienna dezynfekcja
Przypominamy, że pojazdy GAiT sprzątane są codziennie po zjeździe do zajezdni. Sprzątane i myte jest wówczas wnętrze pojazdu, w tym podłoga oraz elementy wyposażania pojazdu. Co ważne, standardem jest nie tylko ich czyszczenie, mycie, ale także ich codzienna dezynfekcja. Kładziemy szczególny nacisk na dezynfekcję elementów i powierzchni dotykanych przez pasażerów, w tym uchwytów, poręczy i przycisków.

 

 

Zmiany w rozkładach jazdy
W związku z zawieszeniem zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych, od poniedziałku 16. marca na wybranych liniach autobusowych w sieci komunikacji organizowanej przez ZTM w Gdańsku, będą obowiązywać feryjne rozkłady jazdy.
Zmiany dotyczą linii autobusowych: 126, 154, 174, 175, 178, 269, 295 (ograniczona liczba kursów). Autobusy linii 574 nie kursują. Zmiany obowiązywać będą do czasu przywrócenia zajęć w placówkach oświatowych.

Tymczasowe ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej – od niedzieli, 15 marca  część linii będzie miała zmienione rozkłady jazdy. Więcej informacji na stronie ZTM

 

 

Większość linii tramwajowych i autobusowych według sobotnich rozkładów jazdy
Od czwartku, 19 marca do odwołania, we wszystkie dni powszednie na liniach tramwajowych i autobusowych w sieci komunikacyjnej ZTM w Gdańsku, będą obowiązywać sobotnie rozkłady jazdy. Uwaga! Wyjątek stanowią wybrane linie. Szczegółowe informacje

 

Zmiany w rozkładach jazdy wprowadzają także inni organizatorzy transportu miejskiego na terenie naszej metropolii. Ma to związek z malejącym popytem na przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

 

Kolejne korekty w rozkładach jazdy
Zgodnie z sugestiami pasażerów, wprowadzane są kolejne zmiany w rozkładach jazdy autobusów i tramwajów. W czwartek, 19 marca do odwołania, wprowadzony został sobotni rozkład jazdy na większości linii autobusowych i tramwajowych. Natomiast w piątek, 20 marca zostały wprowadzone pierwsze korekty.

 

(!) Kolejne zmiany obowiązywać będą od poniedziałku 23 marca. Zapoznaj się ze zmianami.

 

 

Dodatkowe kursy na liniach autobusowych 107, 111, 154, 200, 232, 256
Więcej autobusów w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego, dodatkowe kursy po południu i wieczorem, relacja Pruszcz Gdański – Gdańsk Główny co ok. 15 minut – od środy, 25 marca, po konsultacjach z zakładami pracy, do których dojeżdżają pracownicy, ZTM wprowadza zmiany na liniach autobusowych 107, 111, 154, 200, 232 i 256. Zapoznaj się ze zmianami. 

 

 

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku monitoruje sytuację komunikacyjną na bieżąco. Reaguje także na zgłoszenia i uwagi pasażerów. W razie potrzeby w najbliższym czasie do rozkładów jazdy wprowadzone zostaną kolejne korekty.

 

Informacje o aktualnych rozkładach jazdy – na przystankach oraz na stronie internetowej ZTM w Gdańsku.