Aktualności

24 maja 2016

Przetargi na nowe autobusy

EvoBus Polska Sp. z o.o. złożyła oferty w przetargu na zakup 9 autobusów standardowych (12m) oraz 9 pojazdów przegubowych (18m), a także w przetargu na zakup 3 midibusów. Trwa sprawdzanie ofert. Pod uwagę, oprócz ceny (55%), brane są także kryteria techniczne i ekologiczne (45%).

 

Klimatyzowane, wyposażone w monitoring, spełniające najwyższe normy emisji spalin pojazdy – takie będą nowe autobusy, które zamierza kupić Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Dziś otwarto koperty z ofertami w przetargu na zakup nowych pojazdów. Przy ocenie ofert, oprócz ceny (55%) pod uwagę brane są także kryteria techniczne i ekologiczne (45%).

 
Firma EvoBus Polska zaproponowała różne modele autobusów Mercedes-Benz Citaro. Wszystkie autobusy będą fabrycznie nowe, wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, ledowe oświetlenie, będą także spełniać normy emisji spalin Euro 6.

 
Nowością, i ukłonem w kierunku osób, które korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, będą ładowarki USB, a także, bo z tego Gdańsk już słynie, udogodnienia dla rowerzystów i pasy do zapinania rowerów – zapowiada zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak.

 
Warunki przetargowe oprócz bezpieczeństwa i wygody pasażerów biorą też pod uwagę komfort pracy kierowców. – Specyfikacja warunków zamówienia była konsultowana ze środowiskiem kierowców. Wnieśli oni uwagi dotyczące zwłaszcza foteli i rozwiązań w kabinie – mówi Maciej Lisicki, wiceprezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.

 
Gdański ZKM planuje kupić w tym roku 23 nowe autobusy: po 9 standardowych i wielkopojemych, 2 minibusy i 3 midibusy. Pojazdy powinny pojawić się w Gdańsku pół roku po podpisaniu umowy. Planowany koszt zakupu wszystkich nowych autobusów to 20,3 mln zł netto.

 

 

Gdańsk już teraz może pochwalić się jedną z najmłodszych flot autobusowych w Polsce, w 100% niskopodłogową i niemal w całości klimatyzowaną. Nie poprzestajemy na tym, i wciąż podnosimy komfort podróży komunikacją miejską. Nowe pojazdy zastąpią najbardziej wysłużone autobusy gdańskiego ZKM – dodaje Piotr Grzelak.

 
Niektóre z partii wycofywanych autobusów zostaną zachowane, jako pojazdy zabytkowe.

 

 

Jednym z takich pojazdów będzie Mercedes O405N, który był pierwszym w Polsce autobusem niskopodłogowym w komunikacji publicznej. Warto, aby taki pojazd został w naszym taborze zabytkowym – dodaje Maciej Lisicki.

 

 

 

FLOTA AUTOBUSOWA GDAŃSKIEGO ZKM

 

 

Obecnie Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku dysponuje 222. W 2009 roku do eksploatacji wprowadzonych zostało 45 nowych autobusów marki Solaris URBINO 12 i 18, dzięki czemu, jako pierwsze miasto w Polsce, Gdańsk mógł pochwalić w całości niskopodłogową flotą autobusową. W 2011 roku do gdańskiego taboru dołączyły 22 nowe Mercedesy Conecto G i LF, a w 2013 6 minibusów Kapena Iveco.