Aktualności

18 lutego 2016

Ring wrócił do Gdańska

W czwartek, 18 lutego, do Gdańska przyjechał historyczny wagon Ring wyremontowany przez MPK w Krakowie. Przez ostatnie trzy weekendy woził krakowian i turystów na linii z Salwatora do pętli Wieczysta. Teraz, po ponad 30 latach stacjonowania w Krakowie, tramwaj wrócił do Gdańska. Oficjalna prezentacja tramwaju odbędzie się na początku marca.
Ring to pojazd z 1930 roku, wyprodukowany przez Gdańską Fabrykę Wagonów. To prawdziwy unikat -wyprodukowano zaledwie 6 sztuk z tej serii (Tw269). Powstały z myślą o obsłudze trasy z Łąkowej do nowej wówczas krańcówki w ciągu al. Legionów. Potoczna nazwa tramwaju Ring pochodzi właśnie od przedwojennej nazwy ul. Kościuszki – Ringstrasse.

 

– Po Gdańsku tramwaje te jeździły do końca lat 50. Następnie zostały przebudowane na wagony gospodarcze. Dwa pojazdy trafiły  do Krakowa. Przez ponad 30 lat praktycznie nic się z nimi nie działo. Teraz jeden z nich został poddany renowacji i sprowadzony do Gdańska  – mówi Jerzy Zgliczyński, prezes gdańskiego ZKM.

 

Renowacja tramwaju została przeprowadzona przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK w Krakowie, a jej celem było przywrócenie gdańskiemu wagonowi pierwotnego wyglądu, jaki miał prawie 90 lat temu.

 

– Ring to wagon dwukierunkowy,  budowy metalowo-drewnianej z wykończeniami mosiężnymi. Wnętrze utrzymane w tonacji wiśniowej, zgodnie z trendami lat 30. Przy renowacji tramwaju wykorzystano dużą część oryginalnych elementów, m.in. podwozie, elementy okien czy lampy wewnętrzne – mówi Maciej Lisicki, wiceprezes gdańskiego ZKM.

 

Gdański Zakład Komunikacji Miejskiej ma w swoim taborze już kilka zabytkowych tramwajów, a wśród nich m.in. tramwaj konny z 1873 roku, Bergmann z 1927 roku oraz Konstal N z 1952 roku. Podobnie jak inne zabytkowe tramwaje w Gdańsku także i Ring, będzie wykorzystywany w okresie letnim jako tramwaj turystyczny, będzie również mógł być wypożyczany na różne eventy. W planach jest również sprowadzenie i wyremontowanie innych tramwajów, które także zostały wyprodukowane w Gdańsku.