Aktualności

11 maja 2016

Ringiem po Gdańsku

W środę, 11 maja, odbyła się oficjalna prezentacja tramwaju Ring. Niemal 90-letni pojazd w zupełnie nowej odsłonie wrócił z Krakowa  do Gdańska na początku tego roku. Został gruntownie zmodernizowany przez pracowników krakowskiego MKP, którzy podczas prezentacji tramwaju opowiadali o jego renowacji.

 

 

Prezentacja wyjątkowego tramwaju odbyła się 11 maja na przystanku Nowe Ogrody. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, ZKM oraz krakowskiego MPK.

 

 

IMG_1364 Nz. Maciej Lisicki, wiceprezes ZKM w Gdańsku oraz Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, fot. ZKM w Gdańsku

 

 

Tramwaj został wyprodukowany w 1930 r. w Gdańskiej Fabryce Wagonów. To prawdziwy unikat, ponieważ powstało zaledwie sześć sztuk z tej serii (Tw269), wszystkie z myślą o obsłudze, otwieranej wtedy, linii nr 5 z Wrzeszcza na Dolne Miasto. Nazwano je „Ringami” od nazwy wrzeszczańskiej ulicy Ringstrasse (dzisiejsza ulica Kościuszki). Na torach można je było spotkać jeszcze w latach pięćdziesiątych, po czym zostały przerobione na wagony gospodarcze. W połowie lat osiemdziesiątych dwa Ringi zostały przekazane do Krakowa, gdzie miało powstać muzeum komunikacji miejskiej.

 

 

– Wielkość miasta poznaje się po tym jak dba ono o swoje zbytki, dlatego kilka lat temu Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku postanowił odzyskać wagon, a także poddać go renowacji i sprowadzić do miasta – mówił podczas prezentacji Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

 

 

Renowacja tramwaju została przeprowadzona przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK w Krakowie, a jej celem było przywrócenie gdańskiemu wagonowi pierwotnego wyglądu, jaki miał prawie 90 lat temu.

 

 

Tw 273-1 Sch

 

 

– Wygląd zewnętrzny i pantograf odwzorowano na podstawie starych zdjęć i przez porównanie z innymi gdańskimi wozami z lat trzydziestych. Karoseria została pomalowana w jasne kremowo-beżowe barwy. W dawnej stylistyce wykonano także miejskie herby. Podobnie, przez porównanie, odtworzono wnętrze. Jest ono utrzymane w tonacji wiśniowej, zgodnie z trendami z lat trzydziestych. Podczas renowacji wykorzystano dużą część oryginalnych elementów, m. in. podwozie, elementy okien czy lampy wewnętrzne. Pojawiły się także, nieodzowne dla okresu międzywojennego wystroju, detale z mosiądzu i stali – opisywał Maciej Lisicki, wiceprezes ZKM w Gdańsku.

 

 

Podczas prezentacji nie obyło się bez niespodzianek. Została zaprezentowana przedwojenna tablica z przystanku tramwajowego, którą znalazł przypadkiem jeden z mieszkańców Stogów.

 

 

IMG_1371
Nz. Maciej Lisicki, wiceprezes ZKM w Gdańsku, fot. ZKM w Gdańsku

 

 

Być może Gdańsk już wkrótce wzbogaci się o kolejny pojazd historyczny. Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego złożyło wniosek do Budżetu Obywatelskiego o odbudowę wagonu serii 350 z 1925 r.

 

 

– Jest to wagon doczepny, pozbawiony silnika i będzie przystosowany do jazdy np. z tramwajem Ring. Z pojazdu zachowały się jedynie oryginalne wózki. Posiadamy jednak sporo zdjęć oraz rysunki techniczne, które pozwolą na jego możliwie wierną odbudowę – mówił Jacek Szmagliński, prezes PSSTM.

 

Dziś ring jest dostępny dla wszystkich mieszkańców Gdańska. Darmowe przejazdy do ok. godz. 17:40 będą odbywać się na trasie Strzyża – Siedlce.

 

 

Rozkład jazdy

 

 

Każdy z pasażerów dostanie pamiątkowy bilet oraz ulotkę z historią tramwaju.

IMG_1326

Fot. ZKM w Gdańsku

 

 

 

Natomiast wieczorem, o godz. 19:15 tramwaj Ring z przystanku Przeróbka  zabierze kibiców Lechii Gdańsk na mecz z Legią. Liczba miejsc jest ograniczona, aby wejść do tramwaju dla kibiców trzeba mieć szalik Lechii lub koszulkę klubową.

 

 

 

U1