Aktualności

25 kwietnia 2016

Rowerowa linia autobusowa w Gdańsku

W niedzielę, 24 kwietnia, w Gdańsku ruszyła rowerowa linia autobusowa, dla wszystkich tych, którzy chcą przejechać swoim jednośladem w tunelu pod Martwą Wisłą. Tunel zamknięty jest dla ruchu pieszego i rowerowego, dlatego Miasto Gdańsk uruchomiło nową linię autobusową, którą obsługują pojazdy ze specjalnymi uchwytami na rowery.

 

 

Tunel pod Martwą Wisłą przeznaczony jest tylko do ruchu pojazdów mechanicznych, jednak Gdańsk zadbał też o pieszych i rowerzystów. Specjalnie dla nich, w niedzielę, ruszyła rowerowa linia autobusowa – nr 258. Obsługują ją autobusy typu Solaris Urbino 12, w których zamontowano uchwyty do przewozu jednośladów.

2805_24-04-2016_Karol_Wo+¦niak_wieszak1

Fot. Karol Woźniak/PSSTM

 

 

– W autobusach jest sześć wieszaków, dzięki którym bezpiecznie można przewieźć rowery. Na specjalnych hakach, jednoślady wiszą w pozycji pionowej i zajmują mniej miejsca. To atestowane rozwiązanie, co oznacza, że jest ono bezpieczne – mówi Maciej Lisicki, wiceprezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.

 

 

Nowa linia nr 258 jeździ wahadłowo między węzłem Ku Ujściu a węzłem Marynarki Polskiej. Autobusy kursują co pół godziny.

 

 

 

Przypomnijmy:
Podobne pojazdy, od blisko trzech lat, jeżdżą na trasie linii 169, między Oliwą a Osową. Wyposażone są w stojaki, umożliwiające bezpieczne zamocowanie trzech rowerów.