Aktualności

14 maja 2020

Rusza wsparcie psychologiczne dla pracowników GAiT

Interwencje kryzysowe w miejscu kolizji, czy wypadku, psychoprofilaktyka, indywidualne konsultacje, szkolenia dedykowane specyfice pracy kierowcy i motorniczego – spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje uruchomia wsparcie psychologiczne dla pracowników.

 

 

Fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

 

 

– Zawód kierowcy i motorniczego wiąże się ze zwiększonym stresem. Każdego dnia siadając za sterami pojazdów, biorą na siebie ogromną odpowiedzialność. Odpowiadają za bezpieczeństwo, życie i zdrowie pasażerów. Ciągła koncentracja, sytuacje, zdarzenia na drodze, ale także w pojazdach są obciążające. Dlatego uruchamiamy wsparcie psychologiczne dla naszych pracowników – mówi prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów Maciej Lisicki. – To wsparcie jest potrzebne. Potrzeba ta zasygnalizowana została także przez naszych pracowników. Chcemy zapewnić naszej załodze profesjonalną pomoc psychologiczną w sytuacjach, w których będą jej potrzebować.

 

 

Pomoc specjalisty w sytuacjach kryzysowych
Pracowników GAiT wspierać będzie psycholog kliniczny, specjalista z zakresu Psychologii Transportu oraz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Służył będzie m.in. wsparciem w sytuacjach kryzysowych – w miejscu kolizji, czy wypadku. Pomocy udzielać będzie także później. Podczas indywidualnych spotkań wspierał będzie w radzeniu sobie ze skutkami ostrego stresu związanego ze zdarzeniem.

 

Kolizje, wypadki, ale też sytuacje, których nie odnotowujemy, bo udaje się uniknąć najgorszego – właściwie nie ma dnia bez wjechania na torowisko przez nieuważnego kierowcę, rowerzystę, czy wtargnięcia pieszego na czerwonym. Nawet, gdy udaje się wyjść z takiej sytuacji bez szwanku, nie dochodzi do tragedii, zdarzenia te kierowcy i motorniczowie – jak sami mówią – „odchorowują”. Bywa, że pasażerowie zachowują się agresywnie i zagrażają bezpieczeństwu współpasażerów i prowadzących pojazdy. Niestety takie niebezpieczne, trudne zdarzenia to także, nierzadko, codzienność pracowników GAiT – zarówno kierowców, motorniczych, jak i interweniujących służb GAiT, czyli Zespołu Utrzymania Ruchu. Z radzeniem sobie ze skutkami tych trudnych sytuacji załodze GAiT pomagał będzie od teraz specjalista.

 

 

Psychoprofilaktyka i wsparcie w czasie pandemii
Oprócz indywidualnego wsparcia dla załogi GAiT prowadzone będą także szkolenia dedykowane specyfice ich pracy, w tym także z zakresu psychoprofilaktyki. Ze wsparcia psychologa bezpłatnie korzystać mogą wszyscy pracownicy GAiT, którzy tego wsparcia potrzebują.

 

– Ze wsparciem psychologicznym dla naszej załogi ruszamy w wyjątkowym momencie, w bardzo trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii. Pracownicy GAiT, kierowcy, motorniczowie, nasze służby, zaplecze techniczne należą do tych, którzy swojej pracy do domu zabrać nie mogą, nie mogą się w nim zaszyć i bezpiecznie przeczekać. Są nieprzerwanie na służbie. Teraz i w okresie największej izolacji społecznej, choć jak każdy obawiają się o siebie, swoje rodziny. Bez wątpienia wsparcie psychologiczne będzie w tym trudnym czasie bardzo pomocne – podkreśla prezes GAiT.