Aktualności

6 sierpnia 2021

Świętujemy 125 lat elektrycznych tramwajów w Gdańsku – zapraszamy na festyn

Gdańskie Autobusy i Tramwaje wraz Miastem Gdańsk i Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku zapraszają na festyn rodzinny z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych w Gdańsku.  Festyn  odbędzie się w sobotę 14 sierpnia w godz. 12.00 – 16.00 na pętli w Jelitkowie. W programie m.in. bezpłatne przejażdżki tramwajami z historycznej floty GAiT.

 

 

Pierwszy elektryczny tramwaj pojechał z centrum Gdańska na Orunię 12 sierpnia 1896 roku. Dla gdańskiej komunikacji był to przełomowy dzień, ponieważ pojazdy na prąd poruszały się znacznie szybciej niż obecne wówczas od ponad 20 lat w Gdańsku tramwaje konne. Tramwaje elektryczne są nierozerwalnym elementem krajobrazu Grodu nad Motławą nieprzerwanie już od 125 lat.

 

Atrakcje dla najmłodszych
Wśród atrakcji przygotowanych z okazji 125-lecia obecności tramwajów elektrycznych w naszym mieście także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych: quiz komunikacyjny, konkursy przygotowane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, kąciki: sportowo-rekreacyjny oraz plastyczny, malowanie buzi i magnesów, bańki mydlane, zabawy z kinem Helios oraz poczęstunek – wata cukrowa, popcorn i fantastyczne krówki. Będziemy także gościć wolontariuszy z Hospicjum Pomorze Dzieciom.

 

Przejażdżki historycznymi tramwajami
Specjalna, bezpłatna linia tramwajowa obsługiwana historycznymi pojazdami Bergmann 266, Ring 273, Konstal N 11, Konstal 105N 06205, Konstal 102 Na 1105  funkcjonować będzie na trasie Oliwa – Pomorska – Jelitkowo w godz. 11.30 – 16.30. Tramwaje będą jeździć co 10 minut. Rozkład jazdy dostępny będzie na stronie ztm.gda.pl

 

Regulamin wydarzenia