Aktualności

2 października 2019

Testy autonomicznego busa przedłużone

Do niedzieli, 29 września, autonomicznym busem przejechało się aż 3 tysiące mieszkańców. W związku z dużym zainteresowaniem funkcjonowanie ultranowoczesnej bezpłatnej linii 322 do gdańskiego zoo zostało przedłużone do piątku 4 października.

 

Autonomiczny pojazd EZ10, który nie potrzebuje paliwa, ani kierowcy – zastępuje go system GPS i czujniki, od 6 września bezpłatnie wozi  pasażerów do gdańskiego zoo. Zachęcamy do sprawdzenia tej unikatowej wciąż formy transportu i podzielenia się wrażeniami w ankiecie. Wypełniło ją już blisko 400 pasażerów.

 

Bus trafił do Gdańska w ramach międzynarodowego projektu Sohjoa Baltic. Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce ma możliwość poznania nowoczesnej technologii pod kątem zastosowania jej w przyszłości w transporcie publicznym.

 

Jako, że bus zaprojektowano jako uzupełniające rozwiązanie transportowe, jego rozmiar odpowiada tym potrzebom. Podczas jednego kursu bus przewozi maksymalnie 12 osób, wliczając w to operatora. Pojazd porusza się po zaprogramowanej trasie. Na jego pokładzie jest operator, który zareaguje w razie sytuacji kryzysowej. Busy o podobnej specyfikacji wyjechały w czerwcu na ulice Helsinek i pod koniec sierpnia na trasę w Tallinie.

 

Autonomiczny i elektryczny minibus kursuje codziennie do 4 października w godz. 10.00 – 15.00. Bus porusza się po ul. Karwieńskiej, korzystając z jednej jezdni na prawach wyłączności. Trasa prowadzi od przystanku przy wejściu do ZOO, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej (i z powrotem). Linia ma numer 322 jest bezpłatna. Jeden przejazd trwa do 15 minut.