Aktualności

06 marca 2019

Tramwajowy Dzień Kobiet

Ponad sto Pań kieruje każdego dnia autobusami i tramwajami w Gdańsku. Kolejne sto Pań pracuje w administracji GAiT. To będzie święto nie tylko naszych pracownic, ale także Pasażerek. Wszystkie Panie (ale także i panów) zapraszamy w piątek 8 marca na przejazdy specjalne zabytkową N-ką. Dla Pasażerek mamy kwiaty i słodkie niespodzianki.

 

 

Pierwsze kobiety za sterami tramwajów pojawiły się w Gdańsku ponad sto lat temu. Było to związane z poborem do wojska, w efekcie czego kobiety musiały zacząć wykonywać zawody uważane wówczas za typowo męskie. Na płeć piękną za kierownicą autobusów miejskich musieliśmy poczekać aż do lat 90. Dzisiaj widok kobiety prowadzącej tramwaj czy autobus już nie dziwi.

 

 

Spółka GAiT zatrudnia 85 pań motorniczych. Statystyczna motornicza w Gdańsku ma na imię Karolina (7 pań), Anna (6 pań) albo Sylwia lub Ewa (po 5 pań), ma 40 lat. Jako motornicza pracuje średnio od 7 lat. Najkrócej pracuje motornicza zatrudniona 4 miesiące temu, a najdłużej motornicza z 40-letnim stażem.

 

 

Autobusy miejskie prowadzi w Gdańsku 25 pań. Statystyczna pani kierowca w GAiT ma na imię Anna (4 panie) lub Marzena (2 panie) i ma 39 lat. Jako kierowca pracuje średnio 6 lat. Najkrótszy staż ma pani kierowca zatrudniona miesiąc temu. Ta z najdłuższym stażem pracuje w GAiT już ponad 30 lat.
 

Z okazji święta wszystkich pań, w piątek 8 marca, zapraszamy na przejazdy zabytkową N-ką. Tramwaj będzie kursował od 15:00 do 21:00 na trasie Strzyża – Siedlce – Zaspa. Dla wszystkich pań mamy kwiaty i słodkie niespodzianki. Przejazdy są darmowe (zarówno dla pań, jak i panów). Tramwaj zatrzymuje się na wszystkich przystankach na trasie. Przejazdy realizowane są we współpracy z Pomorskim Stowarzyszeniem Sympatyków Transportu Miejskiego.

 

 

ROZKŁAD JAZDY