Aktualności

14 września 2018

Tym tramwajem jedzie defibrylator

Urządzenia są proste w obsłudze, a w przypadku zatrzymania krążenia z ich pomocą można uratować życie. Obecnie zamontowane są w pięciu gdańskich tramwajach, jeszcze w tym roku pojawią się w kolejnych kilkunastu, a następnie w piętnastu nowych Pesach Jazz Duo. Docelowo defibrylatory – bo o nich mowa – zostaną zamontowane we wszystkich tramwajach GAiT.

 

 

4 urządzenia znajdują się w tramwajach NGd99, jedno w tramwaju 114Na. Na początek projekt zakłada montaż defibrylatorów we wszystkich nowych oraz modernizowanych tramwajach GAiT.

 

 

W minionym roku zakończyliśmy modernizację pięciu tramwajów niskopodłogowych, dlatego uznaliśmy, że jest to dobry moment, żeby takie urządzenia zainstalować w tych pojazdach. Liczymy, że będzie to wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska. W tym roku zmodernizujemy kilkanaście tramwajów N8C i w nich także zostaną zamontowane defibrylatory, a piętnaście kolejnych będzie w nowych Pesach Jazz Duo. Planujemy, że takie urządzenia pojawią się docelowo we wszystkich gdańskich tramwajach – mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

 

 

AED – Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny, to niewielkie urządzenie. Korzystanie z niego jest bezpieczne i dla ratownika, i dla poszkodowanego. Defibrylator sam automatycznie analizuje pracę serca w ciągu kilku sekund, jeśli serce bije chaotycznie, aparat „rekomenduje” wstrząs terapeutyczny i „prowadzi” akcję ratowniczą; jeśli urządzenie nie wykryje takiej potrzeby, nie poda wstrząsu terapeutycznego ale podpowie dalsze działania. Dane statystyczne pokazują, że szansa na uratowanie życia człowieka, gdy podejmie się akcję ratunkową z użyciem AED, wynosi 70%.

 

Fot. GAiT

 

 

Naszym priorytetem było to, aby defibrylatory były jak najbardziej skuteczne i intuicyjne w obsłudze. Bardzo istotnym i pomocnym elementem dla nas, była możliwość zdalnego monitorowania i kontroli wszystkich defibrylatorów przez system, który nadzoruje wyznaczony pracownik. Dlatego zdecydowaliśmy się na nowoczesny model defibrylatora LIFEPAK CR2 i dzięki temu cały czas mamy informację o tym co dzieje się z naszymi defibrylatorami – dodaje Maciej Lisicki.

 

 

Fot. GAiT

 

 

 

 

Ważnym elementem projektu jest także przeszkolenie pracowników GAiT z udzielania pierwszej pomocy z użyciem tego modelu defibrylatora.

 

 

 

Fajnie było obserwować początkową niepewność, a czasem nawet strach niektórych przed użyciem defibrylatora AED z rosnącą w czasie szkoleń aprobatą i przeświadczeniem o sensie prowadzenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej z użyciem AED – mówi Piotr Kubiszewski z firmy DefiMed, która nadzoruje realizację.

 

 

 

Do tej pory przeszkolono już prawie 200 motorniczych oraz kilkudziesięciu innych pracowników GAiT. Kolejne szkolenia planowane są w październiku.

 

 

Fot. GAiT