Aktualności

13 czerwca 2016

Umowa na zakup 21 nowoczesnych autobusów podpisana

Firma EvoBus Polska Sp. z o.o. dostarczy do Gdańska 21 nowoczesnych autobusów Mercedes-Benz Citaro. Dziś została podpisana umowa w tej sprawie. Nowe pojazdy pojawią się w Gdańsku do końca roku.

 
Klimatyzowane, wyposażone w monitoring, spełniające najwyższe normy emisji spalin pojazdy – takie będą nowe autobusy, które zostały kupione przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. EvoBus Polska dostarczy  9 autobusów standardowych (12m) oraz 9 pojazdów przegubowych (18m), a także 3 midibusy (10,6m). Będą to różne modele autobusów Mercedes-Benz Citaro.

 

 

wallpaper_20_1024x768_05-2012

 

 

Nowością, i ukłonem w kierunku osób, które korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, będą ładowarki USB zamontowane w nowych pojazdach. Poza tym, udogodnienia dla rowerzystów, bo z tego Gdańsk już słynie. Miasto się rozwija, liczba pasażerów rośnie, a na to ma na pewno wpływ nowoczesny i komfortowy tabor ZKM – mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

 

Wszystkie autobusy będą fabrycznie nowe, wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, ledowe oświetlenie, będą także spełniać normy emisji spalin Euro 6.

 

 

Wymogi przetargu były bardzo wysokie. ZKM Gdańsk postawił na komfort i bezpieczeństwo pasażerów, ale tym zakupem Gdańsk przyczyni się także do ochrony środowiska. Autobusy, które trafią do Gdańska są obecnie najnowocześniejszymi seryjnie produkowanymi autobusami miejskimi na świecie. Z pasją tworzymy pojazdy już od 140 i bardzo cieszymy się, że te innowacyjne pojazdy będą jeździć właśnie w Gdańsku – mówił prezes Zarządu EvoBus Polska Antonio Cavotta.

 

 

 

fot. UrbFoto.pl (1)

Fot. UrbFoto.pl

 

 

Gdański ZKM planuje kupić w tym roku jeszcze 2 minibusy. Wszystkie pojazdy powinny pojawić się w Gdańsku do końca roku.

 

 

Gdańsk już teraz może pochwalić się jedną z najbardziej przyjaznych pasażerom flot autobusowych w Polsce, w 100% niskopodłogową i niemal w całości klimatyzowaną. Nie poprzestajemy na tym, i wciąż podnosimy komfort podróży komunikacją miejską. Nowe pojazdy zastąpią najbardziej wysłużone autobusy gdańskiego ZKM – dodaje prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej Jerzy Zgliczyński.

 

 

Niektóre z partii wycofywanych autobusów zostaną zachowane, jako pojazdy zabytkowe.

 

 

Jednym z takich pojazdów będzie Mercedes O405N, który był pierwszym w Polsce autobusem niskopodłogowym w komunikacji publicznej. Warto, aby taki pojazd został w naszym taborze zabytkowym – dodaje wiceprezes ZKM Maciej Lisicki.

 

 

 

FLOTA AUTOBUSOWA GDAŃSKIEGO ZKM

 

22 lata temu, dokładnie 15 czerwca 1994 roku, na gdańskie ulice wyjechały mercedesy O405N. Były to pierwsze w polskiej komunikacji miejskiej pojazdy niskopodłogowe. To był przełom w myśleniu. Nikt już nie twierdził, że autobusy muszą mieć wysoką podłogę. Odtąd Gdańsk kupuje tylko niskopodłogowce, a na początku 2009 roku, żegna ostatniego ikarusa i staje się pierwszym miastem w Polsce z niskopodłogową flotą autobusową.

 

 

Przełomów w gdańskiej komunikacji autobusowej było wiele, nie tylko mieliśmy pierwsze w Polsce niskopodłogowe pojazdy, ale także pierwsze klimatyzowane autobusy. Dziś 80% naszej floty to pojazdy z klimatyzacją. Jest to najlepszy wynik w kraju.

 

 

Obecnie flota autobusowa gdańskiego ZKM to autobusy nowoczesne i niskopodłogowe. Jest ich w sumie 222.

 

 

W 2009 roku wprowadziliśmy do eksploatacji 45 nowych autobusów marki Solaris URBINO 12 i 18. To spowodowało, że w tamtym okresie staliśmy się pierwszym miastem w Polsce, którego flota autobusowa była w 100% niskopodłogowa. W 2011 roku do naszego taboru dołączyły 22 nowe Mercedesy Conecto G i LF, a w 2013 6 minibusów Kapena Iveco.