Aktualności

27 czerwca 2019

Zabytkowy tramwaj na wybranych kursach linii nr 8

Od soboty 29 czerwca do niedzieli 1 września wybrane kursy linii numer 8 w soboty, niedziele i święta, będzie obsługiwać historyczny wagon, Konstal 102Na. W rozkładzie jazdy linii 8 kursy wykonywane zabytkowym wagonem zostały odpowiednio oznaczone, by każdy mógł sobie zaplanować podróż tym wagonem. W pojeździe, w jego przednim członie, zamontowane zostaną dwa kasowniki. Ponieważ historyczny wagon 102Na będzie funkcjonował w sieci transportowej, organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, obowiązywać w nim będzie taka sama taryfa jak w pozostałych pojazdach kursujących po Gdańsku.

 

 

Zabytkowy tramwaj w materiale portalu trójmiasto.pl:

 

 

 

 

ROZKŁAD JAZDY (kursy obsługiwane historycznym wagonem oznaczono innym kolorem)

 

 

 

Historyczny wagon 102Na to unikalny tramwaj, którego już nie spotkamy na regularnych kursach. Stanowi świadectwo prawdziwej ewolucji w projektowaniu pojazdów komunikacji miejskiej, zmiany sposobu myślenia o jej użytkownikach i ich potrzebach. Pod tym kątem jest to prawdziwa gratka dla miłośników komunikacji, ale też interesująca ciekawostka dla osób, które nigdy nie miały okazji korzystać z tych pojazdów. Wagon 102Na nie posiada zaawansowanych technicznie rozwiązań, znanych z innych, jeżdżących po Gdańsku pojazdów. Jest to konstrukcja wysokopodłogowa, której projektanci nie uwzględnili kwestii montażu klimatyzacji czy monitoringu. Również siedzenia dla pasażera mają inne standardy niż obecnie stosowane i używane w Gdańsku. Prosimy wziąć to pod uwagę przed wybraniem się w podróż tym konkretnym wagonem.

 

 

Takie tramwaje jeździły po Gdańsku w latach 1969 – 1988, w innych miastach jeszcze dłużej (np. we Wrocławiu można było je spotkać na linii 24 relacji Osobowice -Grabiszynek jeszcze w 2011 r.). Wagon posiada 32 miejsca siedzące i 153 miejsca stojące. Jest długi na niewiele ponad 19 metrów, szeroki na niespełna 2,5 metra, a jego wysokość to nieco ponad 3 metry.

 

 

Więcej na temat zabytkowego wagonu można przeczytać tutaj.

 

 

Fot. J. Pinkas/gdansk.pl