Aktualności

4 grudnia 2018

Zrób prezent – podziel się sobą

W Mikołajki, 6 grudnia (czwartek), w ramach akcji „Zrób prezent – podziel się sobą”, na gdańskie tory wyjedzie specjalny tramwaj, w którym będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i podpisać oświadczenie woli w sprawie oddania organów do transplantacji. Podczas bezpłatnej przejażdżki mikołajkowym tramwajem, pasażerowie będą mogli także poddać się badaniu ciśnienia i poziomu cukru we krwi.

 

 

 

Mikołajkowy tramwaj będzie kursował 6 grudnia (czwartek) na trasie Strzyża-Siedlce w godzinach 17:00-21:00. Podczas przejazdów, wolontariusze będą rozdawać pasażerom oświadczenia woli w sprawie dawstwa po śmierci organów do transplantacji, ratownicy medyczni będą pokazywać jak udzielać pierwszej pomocy i umożliwią ochotnikom przeprowadzenie treningowej resuscytacji na specjalnym fantomie. Do dyspozycji pasażerów tramwaju będą także studenci medycyny, którzy przeprowadzać będą badania poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego i doradzą w przypadku  niepokojących wyników. Nie zabraknie też mikołajkowych atrakcji: słodyczy, upominków, czy mikołajowych czapek. Wiele osób wciąż czeka na przeszczep i szuka bliźniaka genetycznego, a każda nowa osoba zarejestrowana w bazie dawców zwiększa ich szanse.

 

 

Promowanie idei dawstwa szpiku to bardzo szczytny cel. GAiT wspiera akcje „Zrób prezent – podziel się sobą” już po raz piąty, bo tak samo postrzegają ten cel nasi pasażerowie. Warto wsiąść w czwartek do naszej mikołajkowej PESY, zaangażować się w pomoc dla innych i poczuć świąteczną atmosferę. – mówi Maciej Lisicki, prezes GAiT.

 

 

 

 

Akcję „Zrób prezent – podziel się sobą” organizują: Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, Fundacja imienia Bartka Kruczkowskiego Organiści, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa “Adiutare”, Koło Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

 

 

 

ROZKŁAD JAZDY

 

 

 

Fot. J. Pinkas/gdansk.pl

 

 

 

Spółka GAiT angażuje się także w inne akcje prospołeczne angażujące pasażerów, lub skupione na pomocy najbardziej potrzebującym. W ramach odpowiedzi władz miejskich Gdańska na narastający od kilku lat problem społeczny, jakim stały się zadłużenia mieszkańców, zabytkowy tramwaj GAiT 17 listopada wziął udział w akcji “Weź bilet i skasuj długi”. W tramwaju dyżurowali m.in. adwokaci, którzy pomagali osobom z problemami finansowymi. Również w listopadzie, GAiT po raz kolejny zaangażował się w pomoc osobom w kryzysie bezdomności w czasie, gdy ci najbardziej tego potrzebują. Kursowanie rozpoczął autobus SOS, który codziennie w godzinach wieczornych przewozi ciepłe posiłki, a także ratowników medycznych, pracowników socjalnych, oraz samych potrzebujących.