O GAiT

Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje jest kontynuatorem tradycji komunikacji miejskiej sięgającej 1873 roku i jest największą firmą komunikacyjną na Pomorzu.

 

 

Do 31 grudnia 2003 roku firma działała jako zakład budżetowy gminy Miasta Gdańska.  Od 1 stycznia 2004 roku ówczesny ZKM Gdańsk, w wyniku restrukturyzacji, został przekształcony w Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Spółka z o.o. i obecnie pełni funkcje wykonawcy usług w komunikacji miejskiej. W 2017 roku spółka zmieniła nazwę na Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

 

 

Od 1 stycznia 2009 roku spółka działa na rynku regulowanym w oparciu o wieloletnią umowę na świadczenie usług przewozowych (komunikacja autobusowa 8 lat, tramwajowa 22 lat) z Gminą Miasta Gdańska, w której imieniu działa Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.

 

 

 

Obecnie Spółka dysponuje ponad 200 autobusami i ponad 100 zestawami tramwajowymi.

W 2009 roku wprowadziliśmy do eksploatacji 45 nowych autobusów marki Solaris URBINO 12 i 18, dzięki czemu, jako pierwsze miasto w Polsce, mogliśmy się pochwalić w całości niskopodłogową flotą autobusową. W 2011 roku do naszego taboru dołączyły 22 nowe Mercedesy Conecto G i LF, a w 2013 6 minibusów Kapena Iveco. Pod koniec 2016 roku wprowadziliśmy do eksploatacji 21 Mercedesów Citaro.

 

 

Realizujemy również szeroki program wymiany taboru tramwajowego. W 2007 roku podpisaliśmy umowę na zakup 46 składów N8C z Dortmundu, które sukcesywnie były modernizowane na tramwaje z częścią niskopodłogową. Jest to dotychczas pierwszy i jedyny zabieg tego typu w Polsce. Należy podkreślić, że nikt do tej pory nie podjął się przebudowy tramwajów na tak dużą skalę. Modernizacja zakończyła się w pierwszej połowie 2012 roku. Więcej informacji na temat modernizacji N8C tutaj.

 

 

We wrześniu 2009 roku podpisaliśmy umowę na zakup 35 sztuk nowych niskopodłogowych tramwajów typu 120Na z firmą PESA Bydgoszcz SA. Wszystkie pojazdy zostały dostarczone do Gdańska do końca 2011 roku. Tramwaje PESA 120NaG SWING zostały zakupione w ramach realizacji Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IIIA.

 

 

W 2013 roku podpisaliśmy umowę na zakup 5 sztuk nowych dwukierunkowych tramwajów PESA Jazz Duo. Zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IIIb.

 

 

W 2014 roku kupiliśmy 16 sztuk tramwajów N8C z Kassel.

 

Obecnie spółka GAiT może pochwalić się jedną z najbardziej przyjaznych pasażerom flot autobusowych w Polsce, w 100% niskopodłogową i niemal w całości klimatyzowaną.

 

 

Udział pojazdów niskopodłogowych i z częścią niskopodłogową we flocie tramwajowej GAiT jest najwyższy w Polsce i wynosi obecnie 86%.

 

 

Od 2011 roku pojazdy GAiT wyposażone są w systemy monitoringu wewnętrznego, a od 2012 w zapowiedzi głosowe, które informują pasażerów o kolejnych przystankach i przekazują tzw. komunikaty specjalne.

 

 

Oprócz nowoczesnego i przyjaznego dla pasażerów taboru, naszym priorytetem jest też troska o sprawy kadrowe. Zatrudniamy ponad 800 kierowców i motorniczych, dlatego szczególny nacisk kładziemy na doskonalenie umiejętności zawodowych prowadzących pojazdy. Nasi pracownicy biorą udział nie tylko w szkoleniach wewnętrznych, z zakresu obowiązujących przepisów i kultury obsługi pasażerów, ale także w kursach organizowanych w ramach funduszy unijnych (kursy językowe, Akademia Euro 2012).

 

 

W 2011 roku spółka GAiT otrzymała tytuł Odpowiedzialny Pracodawca – lider HR 2011 przyznawany przez Dziennik Gazetę Prawną.