Aktualności

8 lipca 2019

Defibrylatory w autobusach i tramwajach w Gdańsku

Urządzenie jest proste w obsłudze, a w przypadku zatrzymania krążenia z jego pomocą można uratować życie. Obecnie zamontowane są w 9 tramwajach i 46 autobusach, wkrótce pojawią się we wszystkich nowych i we wszystkich modernizowanych pojazdach GAiT, docelowo defibrylatory – bo o nich mowa – zostaną zamontowane we wszystkich pojazdach GAiT.

 

4 urządzenia znajdują się w tramwajach NGd99, jedno w tramwaju 114Na oraz 4 w N8C, 46 urządzeń jeździ natomiast na pokładzie nowych Mercedesów Citaro. Na początek projekt zakłada montaż defibrylatorów we wszystkich nowych oraz modernizowanych tramwajach i autobusach GAiT.

 

 

– Dwa lata temu zakończyliśmy modernizację pięciu tramwajów niskopodłogowych, dlatego uznaliśmy, że jest to dobry moment, żeby takie urządzenia zainstalować w tych pojazdach. Liczymy, że będzie to wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska. Obecnie modernizujemy tramwaje N8C i w nich także są sukcesywnie montowane defibrylatory. 30 kolejnych będzie w nowych Pesach Jazz Duo, a 46 jeździ już w nowych Citaro. Planujemy, że takie urządzenia pojawią się docelowo we wszystkich pojazdach – mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

 

 

AED – Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny, to niewielkie urządzenie. Korzystanie z niego jest bezpieczne i dla ratownika, i dla poszkodowanego. Defibrylator sam automatycznie analizuje pracę serca w ciągu kilku sekund, jeśli serce bije chaotycznie, aparat „rekomenduje” wstrząs terapeutyczny i „prowadzi” akcję ratowniczą; jeśli urządzenie nie wykryje takiej potrzeby, nie poda wstrząsu terapeutycznego ale podpowie dalsze działania. Dane statystyczne pokazują, że szansa na uratowanie życia człowieka, gdy podejmie się akcję ratunkową z użyciem AED, wynosi 70%.

 

 

Fot. Piotr Połoczański

 

 

– Naszym priorytetem było to, aby defibrylatory były jak najbardziej skuteczne i intuicyjne w obsłudze. Bardzo istotnym i pomocnym elementem dla nas, była możliwość zdalnego monitorowania i kontroli wszystkich defibrylatorów przez system, który nadzoruje wyznaczony pracownik. Dlatego zdecydowaliśmy się na nowoczesny model defibrylatora LIFEPAK CR2 i dzięki temu cały czas mamy informację o tym co dzieje się z naszymi defibrylatorami – dodaje Maciej Lisicki.

 

 

 

Ważnym elementem projektu jest także przeszkolenie pracowników GAiT z udzielania pierwszej pomocy z użyciem tego modelu defibrylatora.

 

– Fajnie było obserwować początkową niepewność, a czasem nawet strach niektórych przed użyciem defibrylatora AED z rosnącą w czasie szkoleń aprobatą i przeświadczeniem o sensie prowadzenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej z użyciem AED – mówi Piotr Kubiszewski z firmy DefiMed, która nadzoruje realizację.

 

 

Do tej pory przeszkolono już kilkuset pracowników GAiT.

 

 

Czytaj także: Szkolenia dla superbohaterów.